Malcom v Barceloně? Víc než jen zničená sezóna

Malcom v Barceloně? Víc než jen zničená sezóna

Pojďme se podívat na pekelnou cestu Malcoma v Barceloně, kterou si prošel minulou sezónu. Do Barcelony přišel jako talentovaný fotbalista, dnes působí v Rusku, kde nemá na růžích ustláno.

Fotbal je krásná hra, ale život profesionálního fotbalisty může pochopit jen málokterý fanoušek. Život nejlepších hráčů není stereotypní a není snadné se zavděčit všem v koloběhu fotbalu. Ztráta důvěry kouče, nenávistné komentáře na sociálních sítích nebo dokonce hrozba smrtí jsou jedny z nejvíce stresujících utrpení, které musí někteří hráči během své kariéry absolvovat, dokonce několikrát.  

Typickým příkladem je Luis Figo a jeho přestup do Realu Madrid z Barcelony. Tady přišla reakce fanoušků až přehnaná. Ztělesněním tohoto transferu je příběh o prasečí hlavě hozené na hřiště. Je pravdou, že Figo zašel s přestupem do Bílého baletu až příliš. Stále však je to lidská bytost, která si zaslouží respekt i bez ohledu na jeho status zrádce. 

"Pamatuji si každý den, který jsem strávil v Barceloně. Góly, jenž jsem vstřelil proti Interu a Realu Madrid, jsou jedny z nejlepších okamžiků mé kariéry," - Malcom

Dalším velkým příkladem je rasismus, který snášel Sol Campbell. Skutečně šílená věc, kterou si musí někteří hráči projít. Za nenávistí těchto hráčů však vždy stojí nějaké odůvodnění, i když není důvod zacházet tak daleko. Fotbalisté zkrátka třeba nejsou oddaní jednomu klubu. Navíc v minulosti nemuseli tolik čelit tlaku v éře sociálních sítí, kde je snadné říct cokoli a schovat se za uživatelské jméno na Twitteru nebo Instagramu. 

Ousmane Dembélé, Philippe Coutinho nebo Iván Rakitić byli a stále jsou jedni z mnoha obětí tohoto zacházení v Barçe. Například chorvatský záložník to schytal snad na všech možný platformách po ponížení Barcelony v semifinále Ligy mistrů na Anfieldu v loňském roce. Dostal tolik nenávistných zpráv a, i když je hněv oprávněný, tak nikdo mu se to neodvážil říct do oči na přímo. Na druhou stranu ostatní fotbalisté trpí se špatným zacházením ze strany svého vlastního trenéra. Je šílené si myslet, že by vás vlastní kouč mohl pokusit sabotovat kariéru, na které jste tvrdě pracovali. Ve fotbale se to však často stává.  

Koneckonců, trenéři jsou také lidé a jsou subjektivní bez ohledu na souvislosti. Možná se jim nelíbí hráč, dávají náklonnost jinému do té míry, že mu dopřejí až příliš minut na hřišti. Přesně to se stalo s Rakitićem. Chorvat se stal v Katalánsku ikonou poté, co v roce 2015 otevřel skóre ve finále Ligy mistrů proti Juventusu. Poté dostával více příležitostí než si zasloužil a fanoušci se zlobili na trenéry, kteří mu dávali stále šance a udělali z něj nesporého hráče základní sestavy.  

Ernesto Valverde byl silně pod tlakem kvůli svému pragmatickému vedení týmu, ale co je podstatnější, jeho favoritismus vůči některým hráčům, kteří si prostor nezasloužili jako jiní. Když se Riqui Puig objevil na scéně zhruba před třemi lety poté, co dokázal se svým týmem zdolat ve finále Chelsea v mládežnické obdobě Ligy mistrů, okamžitě přitáhl pozornost spousty zvědavých fanoušků, kteří křičeli o jeho povýšení do prvního týmu. Ale vedení klubu a Valverdeho tvrdohlavost měly jiné plány. Vždy a znovu nasazoval stejné hráče. Sestavy od bývalého kouče Athletic Bilbao byly stále se opakující až na to více než polovina týmu doplatilo tím, že neměli dostatečnou kondici.

Sezóna 2018/19 měla být pro něj nadějná, stejně tak jako pro klub. Přišel mladý hráč, jenž může naskakovat na obou křídlech a možná se stát jednou z velkých hvězd. Mluvíme o Malcomovi, který přišel z Bordeaux. Katalánský klub jej na poslední chvíli vyfoukl AS Řím. Stál 40 milionů eur a fanoušci dychtivě čekali, co předvede ve skupině stárnoucích hráčů, kteří často potřebují čerstvější nohy a nápady, aby dosáhli výraznějších výsledků než v poslední době.  

Byl v podstatě považován za Ansu Fatiho, ale neměl stejné štěstí jako křídelník narozený v Guineji-Bassau, který těžil z krize zranění, jenž zasáhla klub na začátku této sezóny. Ale Malcomova odolnost ho nutila bojovat o místo až do jeho posledních minut na Camp Nou. Připomínal Pedra s jeho pracovitostí a rychlostí. Malcom vždy využíval svých příležitostí, i když to znamenalo, že ve většině případů sledoval zápasy z lavičky nebo tribuny. Útočník na hřišti pokaždé odevzdal vše a při nejdůležitějších zápase se ukázal jako velký hráč.  

"Valverde mi nikdy neposkytl žádné vysvětlení ani důvod, proč jsem nehrál. Mlě to vždy složité s výběrem sestavy," - Malcom

Například byl zachráncem v domácím prostředí během El Clásica v Copa del Rey. V zápase, ve kterém Los Blancos dominovali. Malcom zachoval chladnou hlavu, ani vteřinu neváhal a chladnokrevně překonal Thibauta Courtoise. Zachránil katalánský velkoklub před soupeřem, se kterým ještě neměl tu čest se střetnout. Toto utkání mělo znamenat, že Malcom dostane ke konci sezóny více příležitostí. Koneckonců by to dávalo smysl, aby si získal větší důvěru. Místo toho se vše vrátilo do normálu. Dembléle se zotavil ze zranění a Malcom se vrátit zahřívat lavičku a nemohl dál rozvíjet svou formu.

Pak jako vždy Valverde ho využil z lavičky, aby se pokusil zastavit krvácení  Barcelony na Anfieldu, kdy měl už dávno hrát, aby nahradil Philippe Coutinha, který v té době byl absolutně z formy. Malcom přišel v 80. minutě, aby se pokusil zachránit něco ze hry, kde byla Barça pod stálým tlakem, a ve kterém se zdálo, že útočníci zapomněli, jak kopnout do míče.

Bylo nepochopitelné sledovat osud brazilského křídelníka za jeho působení v Barceloně. Vysvobození ze žalostné cesty mělo přijít po přestupu do Zenit Saint Petersburg za 40 milionů eur. Malcom se za svůj rok v katalánské metropoli nemusí stydět. Ačkoliv si prošel ostudnou sezónu, kdy by žádný hráč neměl být nucen vydržet snad ani šest takovýchto pekelných měsíců.

Zdá se však, že jeho peklo ho pronásleduje. V Rusku po svém začátku se stal terčem rastistických urážek a k dnešnímu dni odehrál pouhých šest zápasů. Opravdu nejhorší způsob, jak zničit skutečně slibně rozjetou kariéru.


Zdroje: barcauniversal.com, IG Fanoušci BarcelonyKomentáře

Pablo Culé
Tipér

Malcom smileysmiley je mi strašně líto jak to s ním bylo a jak se s ním zacházelo

06.04.2020, 22:49
Pavel Kašuba Pablo Culé
Senior editor

mě tedy osobně více mrzí, jak bylo zacházeno s Carlesem Pérezem a mraky odchovanců před ním ještě smiley proto jsem před těmi X lety začal Barceloně fandit - měla domácí hráče doplněné a top borce své doby

tento (další) Bartomeův (nebo někoho) tunel mě je celkem ukradený, na základ by stejně nikdy neměl - a i kdyby, stejně by se pak rozhodl jako jeho nechvalně známý krajan pro úprk, kde více zatřesou chechtáky smiley

07.04.2020, 07:26
Tarja Pavel Kašuba
Senior editor

Nebuď na něho hnusný jenom proto, že není odchovanec, on za to nemůže. smiley Já si myslím, že svoje si odmakal, vždycky byl oživením a víc šancí si rozhodně zasloužil. Odchovanec neodchovanec, takhle by se nemělo zacházet s žádným hráčem, když už je náš (zvlášť s ohledem na to, za jakých okolností jsme ho koupili...). A každý nemusí být jako Neymar. smiley

07.04.2020, 17:17
Pavel Kašuba Tarja
Senior editor

k Brazilcům prostě od roku 2017 už nepřilnu nikdy - světlou výjimkou budiž Arthur, i když se taky začíná vybarvovat (ale pořád mu dávám šanci a věřím v něj) ... jinak to jsou prostě nenažraní narcisové a nejraději bych neměl v Barceloně žádného už

a to zacházení - bůh ví, jakou roli v tom opravdu sehrál Valverde, já totiž neházím všechno na něj, ale věřím, že se něco muselo dít i uvnitř klubu ve vedení (ostatně ty pletky hráčů s některými lidmi např. nyní u toho snížení platů jsou toho jasným důkazem)

jako nevím, co upřímně čekal někdo, kdo odmítl AS Řím - ideální štaci v tomto věku, z níž mohl jít k nám se zkušenostmi - a šel rovnou tady, kde je křídelníků na dva týmy a o dost kvalitnějších (leč třeba více skleněných jako Dembélé) a údajně chtěl hned hrát

zkrátka už mě nebaví každý rok věřit "wonderkidovi" že "Barca byla jeho snem" a že si to odmaká, takových bylo a už tu není - a něco na tom bude ... dříve přišli prostě hráči jako kráva, za které jsem se v debatách se spoluhráči nebo tak nestyděl (Villa, Ibrahimovič ...)

jasně byly i blafy typu Keirrison a Henrique, ale ty aspoň nestály ranec a vesměs hned nějak zmizeli, jako nyní Malcom (před ním Mina a další) ... na talenty tu jsou prostě jiné týmy a jak se chytnou i mezi elitou, nastane čas si je vzít (a k nim zakomponovat kluky z La Masie)

jakmile se začne upřednostňovat nějaký pseudotalent před šancí hráči B-týmu (teď myslím pořádné, ne pár zápasů), pak se bude kupovat pořád dokola a na nějaké napodobení zlaté generace si můžeme jedině zapnout nějakou hru a tam si to jedině nasimulovat

snad se tohle změní s příchodem nového vedení

07.04.2020, 17:31
Tarja Pavel Kašuba
Senior editor

Ale v tomhle já s tebou souhlasím, taky jsem jednoznačně pro odchovance a absolutně se mi nelíbí to momentální zacházení s nima (Carles je můj oblíbenec a za ten odchod bych vraždila), ale když už někdo přijde, nemusím ho hned odstřelit jenom kvůli tomu, že odchovanec není. Takové zacházení si prostě nezaslouží nikdo a na Ernesta to taky nehážu - evidentně se mu do systému vůbec nehodil a já to spíš vidím tak, že se ho na názor nikdo neptal, prostě řekli tady máš hráče a poraď si (to je ale kapitola sama o sobě).
Co mohl čekat? Prostě dostal příležitost a chtěl ji využít, jak víme, co mu naslibovali? Pro jeho dobro bych taky byla radši, kdyby šel nejdříve do AS a pak případně k nám, ale málokdo by asi odolal. Prostě to zkusil a oni ho pak odpálili bez toho, aniž by dostal pořádnou šanci. Tak si v tom sakra s trenérem udělejte pořádek a nekupujte hráče, které nemáte kam dát, ne?! O to mi jde.:)
A že je Brazilec? Nemůžeš házet všechny do jednoho pytle, i když se ti to může zdát jako sluníčkovský pohled... On prostě nic špatného neudělal, za tím si stojím. Teda akorát se špatně rozhodnul no. :) A ohledně Arthura - jak můžeme vědět, čemu všemu se dá věřit? Novináři se chytnou kdejaké prkotiny a udělají z toho senzaci... Tím ho nebráním, ale beru to radši s rezervou.
No a já už to nasimulované mám :D moje sestavička: MAtS/Onana/Pena - Grimaldo/Cucurella, Ake/Miranda, De Ligt/Bartra/Araujo, Bellerín/Palencia - De Jong/Roberto/O. Busquets, Thiago/Wilshere/Puig, Iniesta/Rafinha/Bojan - Deulo/Tello/Fati/Adama, Icardi/Balde/Sanabria, Messi/Carles. smileysmiley
Mám podmínku odchovanec (proto Icardi) nebo oblíbenec (Ake, De Ligt, Jack). smiley To by byl sen. smiley

08.04.2020, 13:45

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

Novinky

LaLiga se může vrátit 8. června

Z prohlášení španělského předsedy vlády Pedra Sáncheze vyplývá, že LaLiga může pokračovat 8. června. Na datum prvního výkopu po pandemii si však ještě budeme muset počkat – zřejmě do 28. května, kdy se koná setkání představitelů z řad vedení soutěží a klubů. [sport.es]


Bayern opci na Coutinha nevyužil

"Datum na využití opce už uplynulo a neaktivovali jsme ji. Teď se zaměříme na složení týmu na příští sezónu a uvidíme, jestli v něm Coutinho bude hrát roli, nebo ne," uvedl předseda Bayernu Mnichov Karl-Heinz Rummenigge. Výši opce v případě brazilského záložníka Barcelona stanovila na 120 milionů eur. [ŠpanělskýFotbal.cz]


Setién by Neymara vítal

"Určitě bych byl šťastný, kdybych mohl trénovat Neymara. Nemám pochyb. Je to mimořádný fotbalista, to nemůže nikdo zpochybnit," řekl v rozhovoru pro BeinSports barcelonský trenér Quique Setién.


Všechno nejlepší!

Kristova léta, 33, dnes slaví chilský středopolař Arturo Erasmo Vidal Pardo. Jménem celé redakce webu fcbarcelona.cz a fanklubu Penya Barcelonsita Lleó de Dues Cues mu přejeme hodně zdraví a také úspěchů v osobním i sportovním životě.


Dva roky od posledního zápasu Iniesty v Barceloně

Dnes to jsou přesně 2 roky, co si naposledy za Barcelonu zahrál Andrés Iniesta. Stalo se tak v posledním ligovém klání ročníku 2017/18, které se po vzoru Bundesligy hrálo v nových dresech a Blaugranas v něm před vlastními diváky porazili Real Sociedad 1:0 zásluhou branky Philippeho Coutinha.

Rodák z Fuentealbilly, jenž aktuálně dohrává kariéru v japonském Visselu Kóbe, stihl za Barcu nastoupit v 674 duelech - 442 v LaLize, 132 v Lize mistrů, 73 v Copě del Rey, 14 v Supercopě, 7 na MS klubů a po třech v Super Cupu a Poháru UEFA. V nich si pak připsal 57 branek a 140 asistencí. (zdroj: transfer-markt.com)

Zobrazit více novinek

Tabulka LaLigy

1. FC Barcelona 58
2. Real Madrid CF 56
3. Sevilla FC 47
4. Real Sociedad de Fútbol 46
5. Getafe CF 46
6. Club Atlético de Madrid 45
Zobrazit celou tabulku

Ligoví střelci

1. Lionel Messi 19
2. Luis Suárez 11
3. Antoine Griezmann 8
4. Arturo Vidal 6
5. Ansu Fati 4
6. Arthur 3
7. Frenkie de Jong 2
Zobrazit celou tabulku

E-shop

Hrnek PENYA BARCELONISTA
Hrnek PENYA BARCELONISTA

od 265 Kč

Přejít do e-shopu

 

Chat