Bývalý koordinátor La Masie: Své talenty musíte pořád kontrolovat a pokud nehrají tak je poslat na hostování

Bývalý koordinátor La Masie: Své talenty musíte pořád kontrolovat a pokud nehrají tak je poslat na hostování

Albert Puig je bývalým koordinátorem mládeže v barcelonské akademii a v rozhovoru pro deník Mundo Deportivo zhodnotil kroky, které by měl klub podniknout ve správě mladých talentů, které současný zaměstnanec Albirexu Niigaty v Japonsku stále sleduje – obzvláště pak v B-týmu.

Líbí se mi talent Riquiho, Ansuova svěžest a Colladova kvalita. Peňa je skvělý brankář a Moriba zase mixem velkého talentu a fyzické síly. Patří mezi nejlepší své generace, mají výjimečný talent a musí se tam dostat. Úroveň zapojení odchovanců musí být mnohem větší, než u těch, co přijdou z venku, ať už jsou sebevětší profesionálové.

Musíte počkat do správného věku – do čtyřiadvaceti let – než explodují. Své talenty musíte vždy kontrolovat a pokud zůstanou, musí hrát. Když ne, je třeba je zapůjčit. Mluvím o těch mezi osmnácti a čtyřiadvaceti lety, aby si prošli odlišnými herními styly – jako Aleňa v Betisu. Na hostování se vybarví a uvidíte, zdali za to skutečně stojí.

Pokud později nehrají v prvním týmu, budou mít profesionální fotbalovou zkušenost a lze je prodat s finančním dopadem. Rozhodl jsem se vyzkoušet si profesi hlavního kouče, ale chtěl jsem být v lize, kde je spousta respektu. Nesnáším nerespektování a toho je fotbal plný. V dnešní každodenní organizaci jsem se naučil hodně.

To mi chybělo a jsem prvním zahraničním koučem v tomto klubu. Sázejí na nás a my jsme nadšení a k tomu se v mládežnických řadách změnilo vše, abych byl spokojený. Mohu zde o tom hovořit jen v superlativech a doufám, že se jim budu moci odvděčit postupem. Lidé zde jsou velmi řádní a poslušní. Chovají se velmi stabilně.

Školy jsou zde zavřené, ale můžeme vycházet do ulic, obchodů a otevřené jsou stále i restaurace.“ Dodejme, že jednapadesátiletý rodák z Cambril opustil Barcelonu v roce 2014 po devítileté štaci, před kterou vedl mládež v Reusu Deportiu. Tehdy chtěl více času věnoval rodině, s níž skrze fotbal cestuje po celém světě.

Pracoval v Gabonu, USA či Angole jako ředitel nebo poradce. První trenérské kroky absolvoval za oceánem, konkrétně v New Yorku City FC, kde byl asistentem. Nyní vede Alibrex Niigata – druholigový klub v Japonsku, kde se po prvním kole nového ročníku soutěže zastavila kvůli šířící se pandemii koronaviru.


Zdroje: fcbarca.comKomentáře

Pavel Kašuba
Senior editor

naprostý souhlas ve všem smiley hodně se mi líbí pohled tohoto pána a je škoda, že jsme si někoho takového nechali pláchnout - vsadím se, že v tom měl opět prsty ten náš klaun prezident

hlavně věta: "Úroveň zapojení odchovanců musí být mnohem větší, než u těch, co přijdou z venku, ať už jsou sebevětší profesionálové.", tu si snad nechám někde vytetovat s naším logem smiley

08.04.2020, 10:47

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

Novinky

Font sází na spolupráci Xaviho a Cruyffa

"V současnosti klub ve vedení postrádá bývalé velké hráče, kteří dokonale znají barcelonský styl... My počítáme s Xavim na post trenéra a Xavi nám říkal, že by se rád spoléhal na Jordiho Cruyffa coby sportovního ředitele," uvedl v rozhovru El Periódico prezidentský kandidát Víctor Font.


Další sezona začne už v září

Prezident LaLigy Javier Tebas prohlásil, že ročník 2020/2021 odstartuje 12. září. Podle deníku AS nejprve s možností obsadit třetinu tribun, později polovinu a od ledna 2021 budou divákům k dispozici všechna místa. [spanelskyfotbal.cz]


Fati má problémy s kolenem

Ansu Fati zřejmě zmešká několik tréninků kvůli problémům s kolenem. Podle dostupných informací nejde o nic vážného, ovšem lékaři nabádají realizační tým k opatrnosti. 


LaLiga se může vrátit 8. června

Z prohlášení španělského předsedy vlády Pedra Sáncheze vyplývá, že LaLiga může pokračovat 8. června. Na datum prvního výkopu po pandemii si však ještě budeme muset počkat – zřejmě do 28. května, kdy se koná setkání představitelů z řad vedení soutěží a klubů. [sport.es]


Bayern opci na Coutinha nevyužil

"Datum na využití opce už uplynulo a neaktivovali jsme ji. Teď se zaměříme na složení týmu na příští sezónu a uvidíme, jestli v něm Coutinho bude hrát roli, nebo ne," uvedl předseda Bayernu Mnichov Karl-Heinz Rummenigge. Výši opce v případě brazilského záložníka Barcelona stanovila na 120 milionů eur. [ŠpanělskýFotbal.cz]

Zobrazit více novinek

Tabulka LaLigy

1. FC Barcelona 58
2. Real Madrid CF 56
3. Sevilla FC 47
4. Real Sociedad de Fútbol 46
5. Getafe CF 46
6. Club Atlético de Madrid 45
Zobrazit celou tabulku

Ligoví střelci

1. Lionel Messi 19
2. Luis Suárez 11
3. Antoine Griezmann 8
4. Arturo Vidal 6
5. Ansu Fati 4
6. Arthur 3
7. Frenkie de Jong 2
Zobrazit celou tabulku

E-shop

Triko MESSI - PENYA BARCELONISTA černé pánské
Triko MESSI - PENYA BARCELONISTA černé pánské

od 499 Kč

Přejít do e-shopu

 

Chat