CoolCamp

Další sportovní zařízení

Miniestadi

Miniestadi je stadion, který slouží pro utkání rezervních týmů. Otevřen byl 23. září 1982, tedy před více než dvaceti lety. Hlavní podíl na tom mají architekt Josep Casals a ředitel projektu Ramon Domenech. Jeho kapacita je 15.276 míst, zakrytá je jen hlavní tribuna. Rozměry hřiště jsou 103x65 metrů. K Miniestadi ještě patří dvě tréninková hřiště s umělým povrchem. Dále je k dispozici hřiště s rozměry 100x70 metrů, které má kapacitu pro 1.000 diváků.

Mezi nejdůležitější utkání sehrané na Miniestadi patří zápas Copa del Rey v sezoně 1983/84, ve kterém se střetly rezerva Barçy (v té době pojmenovaná jako teď - Barça Atlétic) a Real Madrid. O čtyři roky později, v sezoně 1987/88, byl stadion vyprodaný na zápas U-19 mezi Barcelonou a Realem Madrid. Miniestadi bylo také dějištěm utkání andorské reprezentace proti Irsku a Holandsku. Je to také obvyklé místo pro klubové prezidentské volby.

La Masia

La Masia nacházející se hned vedle stadionu Nou Camp je srdcem mládežnického systému FC Barcelony. Tato symbolická stavba tvoří část historie a tradic katalánského velkoklubu. Postavena byla již v roce 1702 jako venkovské sídlo. Zpočátku měla budova nejrůznější využítí, mimojiné i jako dílna či ubytovna pro dělníky. Jakmile byl stadion Nou Camp v roce 1957 postaven, La Masia byla zavřena. V době prezidentování Enrica Llaudeta byla budova přestavěna, rozšířena a sloužila jako ředitelství klubu, které předtím bylo v ulici Via Laietana. Nové prostory vedení byly otevřeny 26. září 1966. S růstem klubu byly zbudovány i další kanceláře a La Masia již nedostačovala potřebám. Pod prezidentem Agustínem Montalem bylo ředitelství přesunuto do blízkosti místa, kde dnes stojí ledová plocha. Následně se pro La Masii přeci jen využití našlo. 20. října 1979 za prezidenta Josepa Lluíse Nuneze byla slavnostně otevřena co by akademie mladých barcelonských hráčů žijících mimo město.

Za tu dobu akademie vychovala mnoho hráčů, kteří se prosadili nejen v seniorském týmu, ale i v dalších klubech. Mezi neznámější hráče patří: Guardiola, Amor, Sergi, Vilanova, Altimira, Boada, Xavi, Puyol, Valdes, Reina, De la Peňa, Messi, Fabregas, Gabri, Pedro či Bojan. V akademii ale nejsou jen hráči z Katalánska či Španělska, především v posledních letech je zde mnoho talentů z evropských i mimoevropských zemí (Senegal, Kamerun, Maďarsko, Holansko, Gruzie atd.). Ze ty tři desítky let si zde mnoho hráčů splnilo svůj sen, mnoho jich zde prožilo i smutek ze zmařených nadějí.

La Masia se skládá ze dvou poschodí a podkroví, celkově má objekt 610 m2. Při založení zde bylo 15 mladíků, dnes je to domov pro šedesát talentů. Součástí budovy je kuchyň, jídelna, obývací pokoj, knihovna, kancelář, koupelny, sprchy a 4 velké ložnice s šatnami. Né všichni ale přebývají přímo v budově La Masia, někteří bydlí v bytech v okolí stadionu a většina přímo v prostorách stadionu, v tzv. La Masia 2, kde jsou dvou a třílůžkové pokoje.

Palau Blaugrana

Klubová sportovní hala byla otevřena 23. října 1971 v současné době slouží pro utkání basketbalu, házené, sálového fotbalu a in-line hokeje.
Palau Blaugrana bylo oficiálně otevřeno 23. října 1971, design haly navrhli architekti Francesc Cavallé a Josep Coteras. Hlavním rysem stavby je její střecha, vyztužená pevnými materiály. V době realizace to byla jedna z nejmodernějších a nejhezčích staveb v celém Španělsku. Palau Blaugrana je umístěna v Avinguda Arístides Maillol ve čtvrti Les Corts vedle fotbalového Nou Campu. K Palau Blaugrana jsou ještě připojeny klubové kanceláře a ledová plocha. Výhodou je také blízkost stadionu Miniestadi a fanshopu FCBotiga Megastore.

Palau Blaugrana má kapacitu pro 8.250 diváků, všechna místa jsou po rekonstrukci v roce 1994 k sezení. Před rekonstrukcí byla kapacita 5.696 diváků, to však bylo po skvělých výsledcích v 80. letech málo a klub tak hrál své domácí zápasy v Palau Sant Jordi, do které se vešlo až 17.000 diváků (to bylo v letech 1990-92). Jelikož tam však byla pro fanoušky obtížná doprava, padlo rozhodnutí vrátit se do Palau Blaugrana. V hale jsou také vystaveny dresy nejlepších hráčů barcelonské historie. Mezi ně patří basketbalisté Andrés Giménez a Juan Antonio San Epifanio "Epi", z házenkářů Joan Sagalés, Inaki Urdangarín a Oscar Grau. V Palau Blaugrana se v době olympiády v roce 1992konalo i několik halových sportů, například judo či taekwondo.

Ciutat Esportiva

Nové klubové tréninkové prostory, celým názvem pojmenované jako La Ciutat Esportiva Joan Gamper, je projekt, který má své počátky již za prezidentování Agusti Montala, kdy klub koupil pozemky ve Viladecans. Nyní vše nabralo reálné rozměry v Sant Joan Despi.

Ciutat Esportiva FC Barcelona Joan Gamper bylo slavnostně otevřeno v červnu roku 2006. Je umístěno v Sant Joan Despí a pokrývá 136.839 m2. Slouží jak pro tréninky a zápasy mládežnických týmů, tak i mnoha dalších týmů FC Barcelona. Nyní je již v plném provozu a tak se mohlo mnoho mládežnických týmů přestěhovat z Camp Nou, Miniestadi a Palau Blaugrana 2 (přezdívané jako "Picadero"). Ciutat Esportiva je od Camp Nou vzdálena pouhých 4,5 kilometru a vzhledem k tomu nejsou žádné problémy ani s dopravou.

a) Tréninkové prostory:

Hřiště 1 – rozměry 105 x 68 m, balkon s kapacitou pro přibližně 1400 diváků
Hřiště 2 – rozměry 105 x 65 m, balkon pro přibližně 400 diváků
Hřiště 3 – rozměry 105 x 65 m, toto hřiště má společný balkon s hřištěm 2
Hřiště 4 – rozměry 105 x 65 m
Hřiště 5 – rozměry 105 x 65 m, umělý povrch
Hřiště 6 – rozměry 55 x 38 m, umělý povrch
Hřiště 7 – rozměry 105 x 68 m, přírodní tráva, balkon s kapacitou pro 1.750 diváků
Hřiště 8 – rozměry 105 x 65 m, umělý povrch, hřiště může být transformováno na rugby
(rozměry 107 x 65 m), balkon pro 950 diváků
Hřiště 9 – rozměry 105 x 65 m, umělý povrch, společný balkon s hřištěm 8
Brankářská oblast – rozloha 2.205 m2, přírodní tráva

b) Multisportovní pavilon

Pavilon má 3 basketbalové tréninkové prostory, které se dají využívat i pro házenou a futsal. Balkon má kapacitu pro 472 diváků. Přízemí má následující oblasti:

 • 5 šaten a 5 kanceláří / šatny pro trenéry a rozhodčí
 • pracovna pro doktory a zdravotní personál
 • promítací síň

c) Hlavní tribuna

Z části podzemní budova má tyto oblasti:

 • recepce
 • místnost pro tiskové konference
 • 4 kanceláře
 • shromažďovací místnost
 • 2 šatny pro rozhodčí, trenéry a hosty
 • šatna pro profesionální fotbalisty s tělocvičnou, bazénem atd.

d) Šatny a obsluha

 • 8 šaten pro mládežnické týmy
 • 4 šatny pro rozhodčí a trenéry
 • zdravotní místnost

 

Novinky

Celkem dva zástupce mají barcelonisté v nejlepší jedenáctce v rámci Ligy mistrů za rok 2019, kterou zvolili čtenáři portálu UEFA.com. Vedle Lionela Messiho - nejlepšího střelce ročníku 2018/19 s dvanácti zásahy a autora dvou branek v tom aktuálním (venku proti Slavii Praha a doma s Borussií Dortmud, proti nimž se ještě neprosadil) - to byl Frenkie de Jong, jenž ještě vloni hájil barvy Ajaxu Amsterdam, s nímž senzačně došel až do semifinále soutěže a aktuálně si zahrál ve všech šesti skupinových kláních. Kompletní podobu výběru najdete zde.

Příchod Quiqueho Setiéna vedl ke změnám také v plánu tréninků pro A-tým. Ten nyní čekají další 4 jednotky navíc - vedle té čtvrteční dopolední to budou ještě dvě v pátek, jedna v sobotu a jedna dokonce i v den zápasu, kdy nově dojde k oznámení nominace. Tiskovka bude opět na programu v předvečer utkání a předcházet jít bude trénování, jež bude prvních 15 minut otevřeno pro média. Hned po duelu s Granadou, který začíná na Camp Nou v neděli 19. ledna od 21:00 SEČ, pak čeká na fotbalisty v pondělí v pravé poledne zotavovací jednotka a začátek příprav na pohárový duel s Ibizou.

Zlatý míč, který Lionel Messi získal v Paříži na začátku prosince minulého roku, je vystavený na stadionu v muzeu u jeho zbylých pěti, které získal v letech 2009 až 2012 a 2015. Dodejme, že Argentinec se stal hráčem s největším počtem získaných trofejí, stejně jako Barca má nyní rovný tucet těchto ocenění - k šesti od Messiho se přidaly ještě dva v podání Johana Cruffa a jedny od Luise Suáreze Miramontese, Rivalda, Christa Stoičkova a Ronaldinha. Pro nositele čísla 10 to byl v osobní sféře úspěšný rok, když vedle Balonu d'Or získal také Zlatou kopačku, Pichichiho trofej a The Best od FIFA.

Barcelona poznala jméno soupeře pro osmifinálový duel v Copě del Rey. Stala se jím třetiligová UD Ibiza, s níž si zahrají v termínu od úterý 21. do čtvrtka 23. ledna a to v 19:00 nebo 21:00. Dějištěm bude stadion Municipal de Can Misses a Katalánci se do soutěže dostali poté, co vynechali první dvě kvalifikační kola a to díky účasti v Supercopě de Espaňa.

Společnost Deloitte ve svém prestižním každoročním žebříku nejvíce vydělávajících fotbalových klubů po dlouhé nadvládě Realu Madrid tentokrát přiřkla prvenství Barceloně. Podle těchto údajů si Katalánci v sezoně 2018/19 přišli na příjmy ve výši 840,8 milionu eur.

Avšak podle oficiálního rozpočtu měla Barcelona v minulé sezoně příjem 990 milionů.