Sportovní zařízení

Estadi Olímpic Lluís Companys

Estadi Olímpic Lluís Companys je víceúčelový stadion v Barceloně v Katalánsku, sloužící zejména pro fotbal a atletiku. Pojme 55 926 diváků. Otevřen byl v roce 1929, k jeho celkové rekonstrukci došlo mezi lety 1985 a 1989. Následně sloužil jako hlavní dějiště Letních olympijských her 1992. Své zápasy zde hraje katalánská fotbalová reprezentace. V minulosti zde působil fotbalový klub RCD Espanyol a klub amerického fotbalu Barcelona Dragons. Od sezóny 2023/24 zde hraje své domácí zápasy také FC Barcelona z důvodů rekonstrukce Camp Nou, který bude opět zprovozněn na konci roku 2024, ale bohužel toto datum (rok) není potvrzeno a tak se zdá, že se rekonstrukce přesunou do roku 2025.

Konalo se zde také Mistrovství Evropy v atletice 2010 a Mistrovství světa juniorů v atletice 2012. Stadion slouží i kulturním účelům, vystupovali zde Coldplay, Muse, AC/DC, Iron Maiden, Bon Jovi, David Bowie, Deftones, Fiction Plane, Guns N' Roses, Michael Jackson, Jean Michel Jarre, Limp Bizkit, Linkin Park, Madonna, Shakira, Metallica, Mudvayne, Pink Floyd, The Police, Prince & The New Power Generation, RBD, The Rolling Stones, Bruce Springsteen, Mavis Staples, Sting, Tina Turner, U2, Beyoncé, The Prodigy, Marilyn Manson, One Direction, Van Halen Jakub Pešák a další.

Ciutat Esportiva

Nachází se v Sant Joan Despí a používají ho fotbalové mládežnické týmy a mnoho mládežnických týmů jiných profesionálních sekcí. Konečné náklady Ciutat Esportiva byly asi 68 milionů eur, z čehož 25,6 odpovídalo urbanizaci a 42,5 celkových stavebních nákladů.

Klub prodal dva pozemky, první 21. června 2002 a druhý 20. února 2003, za hodnoty 29,7 a 15,9 milionu eur, aby pokryl část nákladů na provoz. Zbytek peněz investoval přímo klub, částka 22,5 milionu eur. Ciutat Esportiva Joan Gamper byl otevřen 1. června 2006.

Estadi Johan Cruyff

14. září 2017 bylo datum, kdy byl položen první kámen, který se měl stát zbrusu novým stadionem s kapacitou pro 6 000 diváků (5 000 na tribuně a 1 000 v dolním patře). 27. srpna 2019 se stadion Estadi Johan Cruyff, pojmenovaný po legendárním nizozemském hráči a manažerovi Barcelony, stal skutečností. První část projektu Espai Barça se používá pro zápasy Barça Atlètic a Barça Women a také pro zápasy, které hrají týmy U19A a B. Znamená to také, že starý Miniestadi už tyto zápasy nepořádá.

Zahájení se zúčastnila rodina Cruyffových spolu s řadou členů klubového vedení, fotbalisty prvního týmu, hráčkami ženského, béčkového a dorosteneckého týmu, ale i bývalými hráčkami a trenéry, zástupci katalánské vlády a tisíci diváků. Ceremoniál s hudbou, tancem, fotbalem a dalším fotbalem.

Čestného výkopu se ujal Jordi Cruyff, ke kterému se připojili čtyři starší kapitáni týmu, Ferran Sarsanedas a Marta Torrejón, aby oficiálně zahájili první dokončenou část Espai Barça. Vrcholem událostí úvodního dne bylo přátelské utkání mezi týmy Barça a Ajax U19, které nizozemská strana vyhrála 2:0.

Palau Blaugrana

Palau Blaugrana je sportovní dějiště používané pro fotbalové, in-line hokej a futsalové tréninky a oficiální zápasy FC Barcelona. Slavnostně otevřena 23. října 1971 byla navržena katalánskými architekty Francescem Cavallerem a Josepem Soterasem. Jeho hlavním rysem je jeho velká kopule, vyrobená z železobetonu. Ve své době patřil k nejmodernějším a nejpůsobivějším ve Španělsku.

Miniestadi

Dne 23. září 1982 byla slavnostně otevřena Miniestadi, kterou vytvořil architekt Josep Casals a projektový manažer Ramon Domenech. Za pouhých devět měsíců byl dokončen stadion s kapacitou 15 276 rozdělený do dvou pater a krytou tribunou.

Miniestadi hostila zápasy Barçy B a určité zápasy pro ženský tým a mládežnické týmy klubu až do sezóny 2018/19.

Hlavní sportovní akce

Mezi vrcholy zápasů hraných na Mini Estadi vyniká zápas Copa del Rey v sezóně 1983-84 mezi týmem Barcy B, v té době známým jako Barça Atlètic, a prvním týmem Realu Madrid. Remíza 0:0 se ukázala jako historický výsledek, protože skóre 1:0 v odvetném zápase se ukázalo jako dostatečné k tomu, aby se mladíci z Barcy prosadili. O čtyři roky později, v sezóně 1987-88, se stadion znovu zaplnil do posledního místa na zápase U19 Barça-Real Madrid.

Mini Estadi také hostilo mezinárodní utkání Andorry včetně zápasů proti Irsku a Holandsku. Barcelona Dragons zde sídlili v roce 2002. Bylo to také obvyklé místo pro prezidentské volby klubů.

Kapacita pro vysílání finále Ligy mistrů v Paříži 2006

Jedním z nejemotivnějších večerů na Miniestadi byl přenos finále Ligy mistrů v roce 2006. Saint-Denis v Paříži nebyl jediným stadionem v Evropě, který byl uchvácen vítězstvím FC Barcelona. 11 000 lidí zaplnilo každé místo, aby mohli sledovat Barcu na obří obrazovce, jak porazila Arsenal a podruhé získala trofej. Pro úžasné fanoušky FC Barcelona to byl další nezapomenutelný večer.

La Masia

Stará Masia, od roku 1979 do roku 2011

Před otevřením nového centra v Sant Joan Despí plnila podobnou funkci stará budova Masia vedle Camp Nou. Historická venkovská usedlost postavená v roce 1702 tvoří součást dědictví a historii fotbalového klubu FC Barcelona. Později sloužila jako dílna na výrobu modelů, pracovní ateliér architektů a stavitelů a také výchozí bod pro návštěvy lidí spojených se stavebnictvím.

Když byl 24. září 1957 slavnostně otevřen stadion Camp Nou, La Masia zavřela své dveře a čekala na svůj osud. V prezidentském období Enrica Llaudeta byla budova přestavěna a zároveň rozšířena, aby v ní sídlilo sídlo klubu, takže Via Laietana v centru města se přesunula vedle stadionu.

Nová Masia od roku 2011

Nová Masia, otevřená 20. října 2011, se vyznačuje pozoruhodně funkčním designem, pohodlným uživatelským vybavením a schopností expandovat v souladu s potřebami klubu.

Zahrnuje nepřekonatelné instalace, které byly navrženy výhradně pro optimalizaci intelektuálního, osobního a sociálního rozvoje mladých sportovců. To vše bez ignorování lidské vřelosti a blízkosti mezi obyvateli, vychovateli a zaměstnanci klubu, což přineslo tak vynikající výsledky.

Budova má rozlohu téměř 6000 metrů čtverečních na pěti podlažích, z nichž tři využívá akademie a další dvě jsou vyhrazena pro budoucí využití. Stavební práce trvaly 19 měsíců, od prosince 2009 do července 2011.

Stavba stála 8,8 milionu eur, k čemuž se přidaly poplatky za licence, architekty a vybavení ve výši zhruba 11 milionů eur.

Než byla otevřena nová Masia, klub hostil 60 mladých sportovců v předchozí Masii, rozdělených mezi staré Masia de Can Planes (12 obyvatel) a vybavené prostory v Gol Nord na Camp Nou (48 obyvatel). Masia má kapacitu pro 83 sportovců.

Ložnice pro dva nebo čtyři obyvatele jsou rozmístěny v prvním a druhém patře a mohou být vyhrazeny i pro jedno použití. V každém pokoji má každý ubytovaný svou postel, skříň, koupelnu a stůl. Některé pokoje mají speciální lůžka určená pro vysoké sportovce, jak tomu často u basketbalistů a házenkářů bývá, a některé byly dokonce uzpůsobeny pro fyzickou rehabilitaci hráčů.

Funkčnost a racionalita jsou dva základní pojmy u nové Masie. Jedním z příkladů je přízemí, které má kuchyň, samoobslužnou jídelnu, administrativní kanceláře, učebny a volnočasovou místnost. Podmínky nemyslí jen na obyvatele, ale i na personál, který se o ně stará. Kuchaři, administrátoři a správci míst si mohou užívat práci v nejmodernějších zařízeních a přitom nikdy neztrácet rodinnou atmosféru v centru.

 

Chat