CoolCamp

DEN, KDY ZA BARCU DAL GÓL POŘADATEL

DEN, KDY ZA BARCU DAL GÓL POŘADATEL

FC Barcelona je jedinečný klub, ať už v dobrém, nebo špatném. Její historie je plná zajímavých momentů nejen díky četným úspěchům, hráčům, kteří oblékli její dres, ale i díky provázání s politickou situací v rámci Španělska.

Kuriózních situací se za těch 118 let odehrálo několik. Ovšem žádný nebyl jako ten z roku 1919. Dne 13. dubna se od 17:15 uskutečnilo utkání FC Barcelony s Real Sociedad San Sebastian v rámci španělského poháru.

Téměř 10 000 diváků vidělo strhující utkání. Skóre hned v úvodu zápasu otevřel Paulino Alcántara. Když se první půle chýlila ke svému konci, dostal se stejný hráč na hranici velkého vápna k míči a prudce, jak to v té době uměl snad jen on, vystřelil. Balón letěl přesně k tyči...

V ten moment diváci viděli něco, co je dnes prakticky nemožné. Míč trefil do ramene policistu (z dnešního pohledu pořadatele), který procházel brankou, aby odklidil jiný míč, který tam ležel vedle.

Francisco Miranda, brankář Sociedad, sice po střele skončil, ovšem dříve než stačil zasáhnout, zakročil právě pořadatel. Balón tedy nepřešel brankovou čáru. Rozhodčí Montero hru přerušil a šel se poradit se svými asistenty Quirantesem a Perisem (oba byli bývalí hráči FC Barcelony, první jmenovaný hrál i za Real).

Společně usoudili, že by brankář na míč nedosáhl a ten by zapadl do brány. Odvolali se na jeden z tehdejších bodů pravidel, kde se uvádí, že: rozhodčí může uznat branku, pokud se domnívá, že by jí bylo dosaženo, kdyby by nedošlo k vnějšímu zásahu mimo samotnou hru.

Noviny psaly o "gol de policía". Barcelona nakonec vyhrála po dalších 2 brankách Lakatose a jedné Martíneze a Vinyalse celkově 6:0. Postupem let se z této situaci stala spíše legenda, které mnozí nevěřili. A není se co divit. Kromě diváků na stadionu to nikdo neviděl a vzhledem k tomu, že se žádný podobný případ před tím, ani po tom minimálně ve Španělsku neodehrál, byly pochybnosti na místě. Dobový tisk ale hovoří jasně.

"Je to neobvyklý případ. Situaci u druhého gólu může být k vidění pouze u nás. V Anglii, země fotbalových pravidel, by k momentu, kdy policista stojící v bráně a zabrání střele, nikdy nedošlo," napsal tehdy deník Mundo Deportivo.

"Stanovisko rozhodčího způsobilo velkou nespokojenost hráčů San Sebastian. Ti podali oficiální protest," informovala La Vanguardia. "Rozhodčí neměl uznat gól," uvedla stanice La VEU de Catalunya. "Druhý gól Alcántary můžeme nazývat policejní gól," pravil novinář Daniel Carbo.

Barcelona zvládla i odvetu a vyhrála 3:1. Dostala se až do finále, ve kterém prohrála s Arenas Club de Getxo 5:2.


Zdroje: jakub19.wordpress.com, sport.es

Diskuze ke článku

 • antimadrista Člen fanklubu
  13.03.2017, 18:44

  Tak to nechápu smiley , on ten míč zastavil než přešel čáru tak proč se píše že dal gol ? Prosím o dovysvětlení smiley

  • Tarja Senior editor
   13.03.2017, 19:27

   Protoze to uznali, i kdyz to gol nebyl, ale kdyby ho to netrefilo, tak by byl? :D Aspon tak jsem to pochopila :D

   • Messi the Genius "10"!
    13.03.2017, 21:01

    to je kravina....takze nedal gol, jen ho uznali rozhodci a pripsali ho nejakemu poradateli ?

    • Tarja Senior editor
     14.03.2017, 08:35

     Proč by to byla kravina? Neměl tam co dělat, bez jeho zásahu by to byl regulérní gól. Pokud se nepletu, připsal mu to tisk.

  • Jakub19 Penya administrátor
   15.03.2017, 16:14

   Přesně jak píše Tarja... míč nepřešel bránu, přesto to byl gól. Oficiálně připsán Alcantarovi, novináři o něm ale psali jako o gólu policisty (pořadatele). Nic víc v tom netřeba hledat.

   Jako klidně mohli napsat, že to byl gól, i když míč nepřešel brankovou čáru... což by taky bylo ojedinělé.

 • Caltic8 Administrátor
  14.03.2017, 08:17

  Za Barcelonu hrál nějaký Lakatoš?

  • Tarja Senior editor
   14.03.2017, 08:37

   Tak přeca nebude montovat celý traktor kvůli dvouminutové záležitosti. smiley

  • antimadrista Člen fanklubu
   14.03.2017, 10:04

   To jo to je divny :))


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit