CoolCamp

Příchod Griezmanna do Barcelony je na spadnutí, Katalánci počtvrté v historii zaplatí výkupní klauzuli

Příchod Griezmanna do Barcelony je na spadnutí, Katalánci počtvrté v historii zaplatí výkupní klauzuli

V příštích několika hodinách má být oznámený přestup Antoina Griezmanna z Atlétika Madrid do FC Barcelony, která tak napotřetí získává tohoto francouzského fotbalistu, za nějž byla donucena zaplatit počtvrté ve svých dějinách plnou výši výkupní klauzule.

Antoine Griezmann bude v rámci příštích hodin, maximálně nejbližších dvou dnů, představený jako nový hráč FC Barcelony a ta si tedy může oddechnout po vleklých tahanicích se samotným hráčem a jeho stávajícím zaměstnavatelem. Rodák z Maconu se stane Blaugrana napotřetí, když o něj poprvé projevil zájem už Josep Guardiola v ročníku 2009/10.

Tehdy se dnes osmadvacetiletý útočník poprvé prosadil v áčku Realu Sociedad, který tou dobou hrál druhou nejvyšší soutěž a měl se stát posilou rezervního výběru Barcelony, jenž působil o patro níže. Pep byl jeho velkým fanouškem a trval na tom, aby jej tehdejší vedení přivedlo. „Guardiola chtěl, abych přišel a hrál za B-tým, kde bych se seznámil s herním stylem Barcy, ale to mě nelákalo,“ přiznal sám hráč později. Celku ze San Sebastianu nakonec pomohl po tříleté odmlce k návratu mezi španělskou elitu.

Uplynulo 8 let a barcelonští znovu přišli s nabídkou za Griezmanna, který už tou dobou válčil za Atlético. Téměř měsíc trvalo jeho rozhodnutí, jež vyústilo v hodinový dokument, v němž prozradil, že setrvá v hlavním městě. Klíčovou roli měli sehrát jeho nejlepší přítel Diego Godín a trenér Los Colchoneros Diego Simeone. Griezmann si nicméně uvědomil svou chybu a v závěrečné části sezony 2018/19 zveřejnil video, na kterém oznámil konec a pomalu pošilhával po angažmá v Katalánsku.

Čtvrté zaplacení klauzule v podání FCB

Atlético za něj nakonec nechtělo vyjednávat a odmítlo dokonce nabízenou sumu 127 milionů eur, kterou katalánský klub nabízel. Nyní se tak musí zaplatit celá výkupní klauzuli, což by mělo proběhnout dnes. Tu barcelonští předají v sídle LaLigy počtvrté v historii. Systém povinných výkupních klauzulí byl ve Španělsku zaveden v roce 1985 a od té doby takto na Camp Nou přišli Rivaldo, Seydou Keita a naposledy Clément Lenglet.

Za Brazilce zaplatila Barca dne 15. srpna 1997 zhruba 24 milionů eur, o 10 více, než v případě malijského středopolaře, který zamířil na sever ze Sevilly o 11 let později – krátce po podpisu Daniela Alvese za částku 32 milionů eur. A také poslední vykoupený přišel z andaluské metropole a to poslední zmíněný francouzský stoper, který Barcelonu přišel na 35 milionů.

Deník Sport pak vysvětlil, kde Barcelona přišla ke stodvaceti milionům, které je potřeba za Francouze zaplatit. Mělo by jít o osobní prostředky klubu a jediné, co se muselo změnit, byla stávající úvěrová linie, která byla nastavená. To má zajistit klubu finanční dispozici, kdykoliv bude potřeba zastřešit velkou operaci. Výkupní klauzule už nepodléhají VAT a dalším daním a zaplatit jí musí osoba, která je pod smlouvou.

K tomuto aktu nemusí dojít osobně a právě takto bude činit Griezmann, jenž si právě užívá rodinnou dovolenou na Ibize a pošle za sebe právníka. Nakonec tedy nemusí opačným směrem odcházet Nélson Semedo, o kterého Atlético sice projevilo zájem, ale jinou strukturu platby odmítli a Barca jej nakonec nechtěla pustit. Ať tak či onak, celá sága bude uzavřena v pondělí, kdy klub požádal Griezmanna o přílet soukromým letadlem a absolvování zdravotní prohlídky.

Co se prezentace přímo na hřišti Camp Nou týče, ta neproběhne, jelikož se zde právě pokládá nový trávník. Na programu tedy je pouze podpis smlouvy s prezidentem Barcelony Josepem Mariou Bartomeuem a pak tisková konference v útorbách stadionu. A pokud vše půjde podle plánu, tak se Griezmann zapojí na odpolední jednotku ke svým novým kolegům.


Zdroje: sport-english.com

Diskuze ke článku

Žádné diskuzní příspěvky. Buďte první!


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit
Fan-Shop