První případy koronaviru v Barceloně, která má v plánu snížit platy hráčům i bez jejich souhlasu

První případy koronaviru v Barceloně, která má v plánu snížit platy hráčům i bez jejich souhlasu

Katalánský plátek Sport informuje s odkazem na deník La Vanguardia o prvních dvou případech nákazy nemocí COVID-19 v rámci Barcelony. Ta i nadále řeší, jak to bude dál s platy sportovců – ve čtvrtek zasedala virutálně rada a vydala v této věci i oficiální komuniké.

Začněme však na úvod zmíněnou nákazou, která se šíří po celém světě. Podle informací uvedených periodik by měli být novými nakaženými šéf zdravotnického personálu Ramon Canal a lékař házenkářské sekce Josep Antoni Gutierrez. Původní článek nicméně zmizl z internetu a tak se dá polemizovat nad pravostí informace.

Dle bulvárnějšího z obou deníků jsou oba doktoři hospitalizováni a pokud je tomu skutečně tak, jde oficiálně o první dva případy této nemoci v řadách FCB. Nelze však opomenout jihoamerického velvyslance klubu Andrého Curyho, jenž je nyní v Brazílii a údajně je také nakažen. Španělská média mu však nevěnují příliš velkou pozornost.

Sportovci i zaměstnanci klubu zůstávají nyní na základě doporučení vlády doma a v posledních dnech vydávají články, absolvují rozhovory a v první řadě individuálně cvičí, aby zůstali ve formě. Sport však připomíná, že vzhledem k velikosti klubu je téměř nemožné, aby se aktuální pandemie nedotkla vůbec nikoho ze zaměstnaných.

Dodejme, že Canal pracuje u Blaugranas od roku 2006 a v minulosti se zapojoval do politiky, ovšem vždy to bylo v rámci lékařských témat. Gutierrez je ve funkci už přes 27 let, když nastoupil v roce 1993. V zemi je situace kritická a k pátečnímu dopoledni tamní úřady evidují přes 57 tisíc nakažených, 4 tisíce mrtvých a 7 tisíc vyléčených.

Platy fotbalistů půjdou dolů i bez vzájemné dohody

Na čtvrteční poledne bylo naplánováno zasedání představenstva klubu, které mělo proběhnout ve středu, ale z důvodu pokusu o nalezení shody s hráči jej posunuli o den. V úterý přišla média s tím, že část týmu nesouhlasila s prvním návrhem a podle AS se prezident Josep Maria Bartomeu nechce dostat v tomto snížení mezd přes 50 %.

Mezi členy A-týmu a ostatními sekcemi jde na výplatách vidět masivní rozdíl, avšak ani na tento návrh hráči neměli kývnout. Proto se chce Barca uchýlit k aplikaci ERTE, neboli dočasného pozastavení zaměstnání či redukcí odměn na což má při vyhlášeném stavu nouze v zemi právo a to dokonce bez souhlasu od hráčů, kteří se už ozvali AFE.

Ani hráčská asociace však toho zřejmě moc nezmění. Bartomeu se má snažit celou situaci zvládat s klidem a uklidňovat hráče, že za pár týdnů se vše vrátí do starých kolejí a bude se opět hrát. To se mu ale nedaří a tak bude muset sáhnout k těmto opatřením. Předmětem jednání mělo být potlačení původních plánů nebo vyhlášení ‘války’ hráčům.

Nedoporučili jsme hráčům snížení mezd, obzvláště nyní. Hráči Barcelony se rozhodnou, zdali se shodnou či nikoliv. Pokud budou muset jednat s kluby, budou ti první, kteří pomohou a udělají to. Osobně bych radil nepoužívat ERTE. Měli by to být sami hráči, kteří se mají rozhodnout o snížení svých platů,“ řekl šéf asociace David Aganzo.

Oficiální stanovisko klubu po videokonferenci

Níže vám přikládáme kompletní znění vzkazu, který zveřejnil klub na svém webu. Ve zkratce: Barcelona sníží platy všem svým zaměstnancům díky změně pracovní doby, otevře svá zařízení pro potřebné orgány, spustí vlnu programů a iniciativ v boji proti nákaze virem COVID-19 a nezapomněla poděkovat pracovníkům v tzv. „první linii“.

Kompletní znění:

Vedení probralo opatření, které se budou aplikovat s cílem minimalizace ekonomického dopadu krize kolem koronaviru na aktivity FC Barcelony a akce, které se budou provádět jménem klubu a nadace ve spolupráci s orgány ve snaze co nejvíce regulovat šíření viru. Vyhlášený nouzový stav ze 14. března je následkem zdravotní pohotovosti.

To, co zažíváme, zařídilo, že veškeré aktivity – sportovní i nesportovní – v našem klubu byly pozastaveny a tváří v tvář tomuto scénáři se rada rozhodla implementovat několik kroků ke snížení efektů na tomto poli i tom finančním a mezi nimi i ty týkající se pracoviště, které jsou motivovány potřebou přizpůsobit se smluvním povinnostem.

Konkrétně jde o zaměstnance klubu a také u nich se musí adaptovat na nové a dočasné okolnosti, jež zažíváme. Jde o různé případy z fotbalových i ostatních sekcí, stejně jako u sekcí nespojených se sportem. Ty budou řešeny před ministerstvem práce katalánské vlády hned jakmile klub seznámí všechny své zaměstnance s aspekty a rozsahem.

V zásadě se kvůli okolnostem jedná o zkrácení pracovního dne s provedenými ochrannými opatřeními a v důsledku toho i snížení odměny stanovené v příslušných smlouvách. Klub chce tato opatření zavést v souladu s pečlivým dodržením formálních pracovních předpisů, podle kritérií proporcionality a především poctivosti.

Jediným cílem klubu je co nejdříve obnovit jeho činnost. Souběžně s přijetím těchto opatření zahájila správní rada s tou působící v nadaci řadu akci ve spolupráci v boji s touto pandemií. Některé již probíhají a jiné vstoupí v platnost. Klubová zařízení – sportovní i ostatní – byly nabídnuty katalánskému ministerstvu zdravotnictví.

Bude spuštěn program ‘Připojíme se k vám doma’, aby se aktivně kontaktovali všichni členové věku nad 80 let. Cílem je informovat, pomáhat a monitorovat je v průběhu krize. Jde o adaptaci programu ‘Připojíme se k vám’, který ve spolupráci s Červeným křížem bývá přítomen na stadionu v zápasové dny pro ty, kteří mají potíže s pohybem.

Světová konfederace fanklubů, jednotlivé federace a samotné penyi byly předány do rukou úřadů, aby se využilo jejich přítomnosti v teritoriích a pomohly entitám na lokální úrovni – ať už pro osobní pomoc, tak poskytnutí zdrojů a zázemí. Stejné instituce pak budou spolupracovat s i potravinovými bankami.

Zahájena byla i kampaň v návaznosti na iniciativu #ZůstaňDoma, která se bude ve spolupráci s nemocnicí Sant Joan de Déu vysílat na programu Barca TV, sdílet na sociálních sítích a dalších komunikačních kanálech a v nichž budou vystupovat chlapci a dívky, kteří jsou kvůli svým nemocem hospitalizováni na dlouhou dobu.

Společně s doktory z různých odvětví popíší svou zkušenosti a vyzvou každého, aby setrval doma. Barca Innovation Hub bude zpřístupněn výzkumníkům z nemocnic Clínic, Trias i Pujol anebo třeba Superpočítačového centra a nabídnuta bude spolupráce a koordinace ve výzkumných akcích ve spojení s dopadem koronaviru na sport.

Závěrem rada znovu opakuje svou úplnou podporu těm, kteří trpí na základě této krize a jejích následků a veřejně děkuje pracovníkům, kteří zajišťují dodávky všech základních služeb, obzvláště pak všem profesionálům v síti zdravotnického systému, kteří nasazují svůj život a neúnavně pracují na ochraně celé populace.


Zdroje: fcbarca.com, fcbarcelona.comKomentáře

Caltic8
Administrátor

Je fakt trapný, že ti hráči na snížení nepřistoupili. Stačilo by, aby jenom těch pár nejlíp placených řeklo, že jim v době krize stačí nějaká část mzdy (i s desetinou by si žili královsky), a pro celý zbytek klubu by se nic nezměnilo. To by šli příkladem. Ale takhle jsou to nevděční zaměstnanci, kteří si neuvědomují, že základem pro jejich práci je vystupovat před masou lidí, což teď z pochopitelného důvodu nemůžou. Vtipné je, že zároveň každý z nich na internetu káže něco o zodpovědnosti.

27.03.2020, 12:21
clen_0548
Člen fanklubu

já už se nemůžu dočkat voleb, fakt. jak všechno mohli přežít, aniž by byly předčasné??? to mi teda hlava nebere

27.03.2020, 12:54
Caltic8 clen_0548
Administrátor

Proč ti to hlava nebere zrovna teď v souvislosti se situací okolo koronaviru, kdy klub postupuje standardně?

27.03.2020, 13:01
clen_0548 Caltic8
Člen fanklubu

to je jen špička ledovce, šak tam píšu, jak mohli všechno přežít. jako všechno za svého působení. teď postupují normálně. ale taky doplácí na svou aroganci a tupost a platovou politiku.

27.03.2020, 13:52
Pavel Kašuba clen_0548
Senior editor

přežili to hlavně díky treblu od Lucha, pak to byly samé kecy akorát smiley jinak se už tehdy houpala pod tím principálem našeho cirkusu větev

27.03.2020, 16:12
clen_0548 Pavel Kašuba
Člen fanklubu

ja to beru hlavne od toho treblu

28.03.2020, 13:50
Pablo Culé
Tipér

Myslel sem si, že hráči u nás ctí hodnoty Mes que un club, a kde je to teda teď vidět? Mají možnost ukázat svoji lidskost a úroveň a místo toho tohle, njn, to je tak když trofeje stopnou do hlavy, neustálé nesmyslné zvyšování mezd no a máme to, akorát se zneužívá naše značka, teď aspoň vedení a fans vidí, koho tu zaměstnáváme. Je mi smutno... Je asi velký problém, když si koupí méně LV a Gucci hadrů a kabelek...nenažranci smiley

27.03.2020, 17:18

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

Novinky

LaLiga se může vrátit 8. června

Z prohlášení španělského předsedy vlády Pedra Sáncheze vyplývá, že LaLiga může pokračovat 8. června. Na datum prvního výkopu po pandemii si však ještě budeme muset počkat – zřejmě do 28. května, kdy se koná setkání představitelů z řad vedení soutěží a klubů. [sport.es]


Bayern opci na Coutinha nevyužil

"Datum na využití opce už uplynulo a neaktivovali jsme ji. Teď se zaměříme na složení týmu na příští sezónu a uvidíme, jestli v něm Coutinho bude hrát roli, nebo ne," uvedl předseda Bayernu Mnichov Karl-Heinz Rummenigge. Výši opce v případě brazilského záložníka Barcelona stanovila na 120 milionů eur. [ŠpanělskýFotbal.cz]


Setién by Neymara vítal

"Určitě bych byl šťastný, kdybych mohl trénovat Neymara. Nemám pochyb. Je to mimořádný fotbalista, to nemůže nikdo zpochybnit," řekl v rozhovoru pro BeinSports barcelonský trenér Quique Setién.


Všechno nejlepší!

Kristova léta, 33, dnes slaví chilský středopolař Arturo Erasmo Vidal Pardo. Jménem celé redakce webu fcbarcelona.cz a fanklubu Penya Barcelonsita Lleó de Dues Cues mu přejeme hodně zdraví a také úspěchů v osobním i sportovním životě.


Dva roky od posledního zápasu Iniesty v Barceloně

Dnes to jsou přesně 2 roky, co si naposledy za Barcelonu zahrál Andrés Iniesta. Stalo se tak v posledním ligovém klání ročníku 2017/18, které se po vzoru Bundesligy hrálo v nových dresech a Blaugranas v něm před vlastními diváky porazili Real Sociedad 1:0 zásluhou branky Philippeho Coutinha.

Rodák z Fuentealbilly, jenž aktuálně dohrává kariéru v japonském Visselu Kóbe, stihl za Barcu nastoupit v 674 duelech - 442 v LaLize, 132 v Lize mistrů, 73 v Copě del Rey, 14 v Supercopě, 7 na MS klubů a po třech v Super Cupu a Poháru UEFA. V nich si pak připsal 57 branek a 140 asistencí. (zdroj: transfer-markt.com)

Zobrazit více novinek

Tabulka LaLigy

1. FC Barcelona 58
2. Real Madrid CF 56
3. Sevilla FC 47
4. Real Sociedad de Fútbol 46
5. Getafe CF 46
6. Club Atlético de Madrid 45
Zobrazit celou tabulku

Ligoví střelci

1. Lionel Messi 19
2. Luis Suárez 11
3. Antoine Griezmann 8
4. Arturo Vidal 6
5. Ansu Fati 4
6. Arthur 3
7. Frenkie de Jong 2
Zobrazit celou tabulku

E-shop

Triko PENYA BARCELONISTA červené dámské - logo na srdci
Triko PENYA BARCELONISTA červené dámské - logo na srdci

od 340 Kč

Přejít do e-shopu

 

Chat