Rozhovor prezidenta fanklubu pro E15.cz

Rozhovor prezidenta fanklubu pro E15.cz

Jak a proč vznikl Váš fanklub? Jaká je geneze vašeho fanouškovství směrem k FCB?

Fanklub vznikl během srazů fanoušků Barçy v Brně při sledování zápasů (především El Clásica). Důvod byl jasný – posunout fandovství o něco dále, dát najevo klubu naší věrnost, a také čerpat výhody, které z toho plynou (ať už lístky v sektorech hostí, možnost se stát sociem či různé slevy na lístky a podobně).

Co se týká začátků mého fandovství - i když mě to k Barçe táhlo už dříve, především díky hráčům, které jsem obdivoval, jako Ronaldo, Cocu, Rivaldo či Patrick Kluivert, zlomový rok byl až 2004. Právě v tomto roce hrál tým kolem Ronaldinha úžasný fotbal, na který byla opravdu radost se dívat. A největší zásluhu na tom měl především R10, který předváděl nevídané kousky, v tu dobu byl nejlepším fotbalistou na světě a dodnes se na trávnících neobjevil zábavnější hráč. Od hráče přes tým se láska dostala k celému klubu a následně i městu, které jsem poprvé navštívil v roce 2008.

 

Věděl/tušil byste, kolik je v ČR fanoušků FCB?

V našem fanklubu je jich momentálně přes 300, i když jím už prošlo celkově přes 800 fanoušků. V celé ČR těžko říct – určitě několik tisíc. Ale také záleží na definici fanouška. Jestli je to pouze jeho oblíbený tým nebo zná i chorály, historii, navštěvuje zápasy, atd.

 

Jak je silný Váš fanklub? V relaci k dalším podobným sdružením, ať už těch, které se organizují kvůli Barceloně, nebo i kvůli jiným klubům?

V České republice jsme jediný oficiální fanklub FC Barcelony. Co do počtu členů jsme v TOP 20 na celém světě! Jak to mají fankluby jiných týmů, nevím. Vím, že je tady oficiální fanklub Interu či Realu Madrid, ale jejich aktivitu či počty členů opravdu neznám.

 

Sledujete i ekonomiku klubu FCB? Co Vás na řízení velkoklubu tak, jak to dělá Barcelona fascinuje? Zajímá?

Ano, sleduji. I když ne nějak detailně. No ten hlavní rozdíl oproti jiným kubům je, že nás nevlastní žádný bohatý šejk či firma, ale jen a pouze Socios, tedy členové klubu, což je opravdu výjimečné a je to jedna z hlavních věcí, na kterou musí být každý fanoušek Barçy hrdý. Na druhou stranu máme opravdu nezdravou platovou politiku a vzhledem k obratu přes miliardu eur i malý zisk.

 

Prodal byste Messiho, koupil Neymara?

Messiho bych neprodal nikdy. Ale ta otázka je vlastně zbytečná – on by hlavně nikdy z Barcelony neodešel. Každý ho posuzuje podle jeho gólů a výkonů, a jeho srdcařství se tak nějak přehlíží. A zmiňují ho pouze „hateři“ jako argument, že by se nikde jinde neprosadil, což je samozřejmě hloupost.

Neymara bych nikdy znovu nekoupil a nechápu, že je tolik zastánců jeho návratu. Hráč, který tvrdil, že zůstane a jen prodlužoval svůj odchod do doby, kdy bude mít nárok na bonus a pak se sprostě vykoupí ze smlouvy (kluby se tedy na prodeji nedohodly, prostě byla zaplacena výkupní klauzule) a navíc poté klub zažaluje – ten prostě nemá v Barceloně absolutně co dělat.

 

Barcelona je také symbolem Katalánska. Sledujete dění kolem snah o autonomii Katalánska? Dá se říct, že jste na něčí straně?

Ano, v poslední době docela detailně. Jsem na straně Katalánska, ale samozřejmě to není tak jednoduché. Spíše mě zaráží postoj Evropské unie a dalších organizací, když při podobných případech mají pokaždé úplně opačný názor. I informování médií je o tak závažné situaci dost mírné na rozdíl od podobných témat v jiných zemích.

 

Sledujete průběh aktuálních nepokojů a pnutí v Barceloně a okolí? 

Ano, zvlášť když se do Barcelony zase brzo chystám. Také kvůli El Clásica jsem sledoval všechny možné zprávy (i na tento zápas cestovali/měli cestovat naši členové).

 

Pokud se nepletu, řídíte pobočku jazykové školy, znamená to, že umíte španělsky? Umíte i katalánsky?

Ano, řídím. Každopádně k této práci mi stačí čeština a angličtina. Španělsky neumím a bohužel ani katalánsky. I když to byl vždy jeden z mých cílů, nakonec dostaly přednost jiné priority.

 

Zajímá Vás katalánská kultura?

Znám detailně město, navštívil jsem všechna muzea v Barceloně. Stejně jako divadlo Liceu či představení v Palau de la Música Catalana. Znám i národní tanec Sardana či jsem viděl stavění lidských věží (Castellers), což je katalánská národní tradice. Ale nějak detailně se o ní nezajímám – spíš je vždy součástí mých návštěv Barcelony.

 

Jaký zážitek, jakou zkušenost byste si ještě ve spojení vaší podpory směrem k FCB přál? 

Měl jsem štěstí a navštívil všechny největší zápasy – El Clásico, finále Copa del Rey i finále Ligy mistrů, takže největší přání je setkání s Carlesem Puyolem a Ronaldinhem.

 

Kolik stojí členství ve vašem fanklubu? 

500 Kč na rok.

 

Kdo a jak posuzuje, že můžete být oficiální fanklub? 

Nejprve musí schválit Ministerstvo vnitra ČR vznik oficiálního spolku. Poté musí klub schválit samotný fanklub. Záleží na názvu, znaku, stanovách a spoustě dalších věcí. Vše musí splňovat přísná kritéria.

 

Co za to od FCB dostáváte/platíte za to FCB něco? 

Klubu platíme 2 eura za každého člena (každou sezónu) a za to má člen penya kartu, se kterou má nárok na slevy ve fanshopu v Barceloně, zdarma utkání Barçy B, slevu na zápasy ostatních sportů, 15% slevu na zápasy na Camp Nou, 25% slevu na prohlídku stadionu a spoustu dalších výhod

 

Teď ve středu budete fandit Slavii nebo Barceloně? 

Samozřejmě Barceloně. Fandím jí přes 15 let a je přeci úplně jedno proti komu hraje.  
Diskuze

Žádné diskuzní příspěvky. Buďte první!


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

Penya novinky

Zobrazit více

Tabulka LaLigy

1. Athletic Club 0
2. Club Atlético de Madrid 0
3. CA Osasuna 0
4. Deportivo Alavés 0
5. CD Leganés 0
6. RCD Espanyol de Barcelona 0
Zobrazit celou tabulku

Ligoví střelci

Zobrazit celou tabulku

 

Chat