Athletic Club - FC Barcelona: hodnotenie hráčov

Trofej. Pohár. Taký vytúžený. Taký očakávaný. Taký skvelý. Vyhrali sme finále a ukázali sme vynikajúci výkon. Získali sme neočakávaný úspech, pretože v mesiaci október či november to na niečo také ani náhodou nevyzeralo. Potácali sme sa od straty k strate, individuálne chyby nesústredených hráčov prinášali do klubu nervozitu podporovanú aj bezprecedentnými krokmi vedenia. Ale nastal obrat, chvalabohu. Hráči chytili formu a bohovskú šnúru výhier a bodových ziskov. Uverili trénerovi a zomkli sa. Zabral najlepší futbalista a do vedenia klubu sa vrátilo víťazné meno. Eufória a energia sa naakumulovala a vybuchla v pravý moment. Vo finále pohára. Teraz sa na nej treba niesť až do konca sezóny a pokúsiť sa zopakovať oslavy aj po poslednom ligovom kole. Máme na to, hráme slušný futbal.

Sobota večer ma opäť bavila. Rýchle kombinácie a časté úseky hry s dlhým držaním lopty vyčerpali protivníka a ten v druhom polčase prestal fungovať. Rozoberali sme ho na drobné kúsky a strieľali krásne góly. Ten Messiho po kombinácii s de Jongom bol skvostom. Oslava po zápase bola tiež zážitkom, samostatným a radostným. To, ako sa celý tím chcel fotiť s kapitánom a trofejou, svedčí o obrovskej úcte, ktorú voči nemu spoluhráči majú. Vstup prezidenta klubu do rozjarenej šatne sa mi pozdával, aj spontánny krik a tanec. No a reakcie trénera pri striedaniach hráčov? Klub ožil, klub žije. Som emocionálne napapaný a nabitý energiou.

Barça, ďakujem!

Základná zostava:

ter Stegen: 9

Urobil jednu jedinú chybičku pri rozohrávke, inak pokojný a presný. Dokonca sa dokázal pohnúť z bránkovej čiary na center po občasných rohových kopoch. Trofej ide určite aj za ním, v priebehu cesty do finále niekoľkokrát skvele podržal celý tím.

Piqué: 10

Vynikajúci návrat po zranení. Je jednoducho obrovskou osobnosťou. Sebavedomie podložené kvalitou ukázal v súbojoch na zemi a aj vo vzduchu. Dôrazne dostupoval k súperom a bral im loptu za loptou. Dirigoval s prehľadom a skúsenosťami celú obrannú činnosť. Skvele, perfektne, dokonale. Líder ako sa patrí.

Lenglet: 9

Forma sa hráčovi vrátila v pravý čas. Podal výborný výkon, len jednu jedinú chybičku urobil pod tlakom v súboji za rozhodnutého stavu. Dokázal vyvážať loptu do bezpečia. Sústredený v kombinácii, dôrazný v súbojoch. Obrana zahrala vo výbornom rozpoložení a nedovolila protivníkovi vôbec nič. Čisté konto je zaslúžené.

Mingueza: 9

Jedno z najväčších prekvapení sezóny opäť dokázalo obrovskú kvalitu. Dominantný a extrémne silný v súbojoch. Sebavedomý a presný v práci s loptou. Vedľa Piquého vyrastá dvojica špičkových stopérov a toto je jeden z nich.

Alba: 9

Zápas mu vyslovene chutil. Kombinoval a lietal po čiare ako za mladých čias. Pomerne presne prihrával a v druhom polčase po uvoľnení priestoru si robil čo chcel. Messi ho pravidelne nachádzal voľného v pohybe po čiare a súper si s tým nevedel poradiť. Krásne asistencie na dva góly, ten jemný center na druhý gól bol excelentný. Páčili sa mi úsmevy počas celého zápasu, chválenie spoluhráčov po akciách a povzbudzovanie mladíkov.

Dest: 7

Trochu slabší ako kolega na opačnej strane. Lepší priemer v jeho podaní. Niečo drobné tomu chýbalo. Možno lepšie zakončenie pri dvoch pokusoch, prípadne presnejšia finálna prihrávka. Dozadu v poriadku, chýbala mi len tá nadstavba smerom dopredu.

Busquets: 8

Staršina rozdával kolmicu za kolmicou. Aj prekvapivé, aj ukryté, aj očakávané. Presný ako švajčiarske hodinky. Tempomat zapnutý, opäť slušné kilometre v nohách. Dôstojný výkon na vysokej úrovni. Pokojný, trpezlivý, busquetsovský.

Pedri: 7

Mierne v tieni kolegov pohybujúcich sa okolo neho. Nemal až taký vplyv ako v predchádzajúcich zápasoch. Ale svoje si odpracoval, dokázal udržať kombináciu a pohyb lopty. Dobre a správne reagoval po jej strate a okamžite sa pokúšal získať ju späť. Dobrú sezónu vyšperkoval ziskom trofeje a ja dúfam, že jeho rozprávkový príbeh bude pokračovať aj na konci ligy ďalšou oslavou. Skromne pôsobiacemu mladíkovi by som to doprial z celého srdca.

de Jong: 10

Napriek Messiho gala predstaveniu bol práve záložník pre mňa najlepším hráčom finálového zápasu. Bol všade, robil všetko a stále. Podľa mňa nebol ani v kabíne počas polčasovej prestávky a naďalej neúnavne behal a pracoval. Asi jeho najlepší výkon v tejto sezóne. Prihral na dva góly, strelil gól, vybojoval množstvo víťazných súbojov. Dával celému mužstvu obrovskú energiu. Skvelé, vynikajúce, svetové.

Messi: 10

Rozbiehal sa postupne. Začal pomalšie, stupňoval to a nakoniec vybuchol ako sopka a zalial súpera obrovskou dávkou lávy. V druhej polovici bol nezastaviteľný. Pôsobil ako mimozemšťan. Gól po spolupráci s de Jongom je doteraz pre mňa nepochopiteľný. Aké ľahké, aké jednoduché. Vysúval načasovanými prihrávkami spoluhráčov do únikov a do šancí. Kombinoval v strede poľa, určoval tempo a rytmus. Keď zavelil, hralo sa bago a protivník sa 2-3 minúty nedostal k lopte. Keď zavelil o chvíľu, súper sa nestihol vrátiť, pretože to na neho bolo jednoducho príliš rýchle. Jeho útek s loptou pred jeho prvým gólom bol jeho najkrajším momentom v zápase. Nechytateľný, nezadržateľný, absolútne geniálny. Jednoducho ON. Možnosť sledovať takéto výkony takéhoto hráča je obrovskou výsadou a ja som za to vďačný. Leo, paráda!

Griezmann: 9

Finále si užil naplno. Skvele sa pohyboval, výborne kombinoval. Tlačil sa na hrot, neúnavne nabiehal. Vracal sa do obrany okamžite po strate lopty. Bol dostatočne rýchly a pracovitý. Jeden gól strelil, ten prvý a víťazný. Jednu obrovskú šancu nepremenil len len vďaka neuveriteľnému zákroku najlepšieho hráča súpera – brankára. No a jeden gól strelil z milimetrového ofsajdu. Ukázal obrovskú kvalitu, obrovskú tímovosť a aj krásnu oslavu gólu. Bavil ma na ihrisku počas hry, bavil ma na ihrisku aj mimo hry.

Striedajúci hráči:

Araújo: -

Krátky čas na hodnotenie.

Roberto: 7

Veľmi dobre zapadol do rozbehnutého deja. Pokojný na lopte, sústredený v kombinácii. Dokázal svojou kvalitou tímu podržať loptu a nedovoliť ani náznak prípadného otočenia.

Moriba: -

Dembélé: -

Braithwaite: -

Tréner:

Koeman: 10

Výborné rozhodnutie ohľadom zostavy na úvod stretnutia. Piqué priniesol istotu, pokoj a vodcovstvo. A na opačnej strane správne dostal prednosť pred Dembélé - Griezmann, vhodnejší do očakávanej pevnej obrannej činnosti súpera. Správne bolo aj rozhodnutie o 3-5-2. A najviac ma potešili emočné reakcie po strelených góloch a hlavne po striedaniach hráčov. Spontánne objatia boli dojímavé. Tréner priniesol prvú trofej a hlavne, priniesol obrovské zlepšenie herného prejavu.

Priemerná známka tímu: 8,77

FCB TOP LINE: FC Barcelona

FCB légia skazy: -

Hodnotenie zápasu: 10

Skvelý výkon vo finálovom zápase. Zaujímavý prvý polčas a excelentný druhý polčas. Súper bez šance, bez náznaku zvratu. Z našej strany plnohodnotný prejav a veľmi pôsobivá hra. Trochu ma vyrušoval rozhodca, keď v prvom polčase pískal, jemne povedané, zvláštne. Nakoniec ale všetko dopadlo tak, ako malo. Tempo bolo vysoké, kolotoč sa krútil. Nápadité kombinácie, skvelé držanie lopty, rýchla kombinácia. No a čerešničkou boli góly, jeden krajší ako druhý.

Ako by si našich hráčov v tomto zápase ohodnotil Ty?