FC BARCELONA – VALENCIA CF: HODNOTENIE NAŠICH HRÁČOV

Prvý zápas semifinále v Kráľovskom pohári medzi našou Barcou a netopiermi z Valencie priniesol zaujímavú novinku vo vzájomných stretnutiach. Ešte asi nikdy som nevidel Valenciu, pomerne silný a značkový španielsky klub, tak strašne betónovať. To nebol jeden autobus, ale dva autobusy a pred nimi ešte jeden trolejbus. Hm, pohárová taktika?

Musím ale povedať svoj názor, že to zápasu až tak neuškodilo a aj výsledok je nakoniec (z pohárového pohľadu) výborný. Hrať v prvom zápase na inkasovanú nulu je výborné, strelený gól je bonus. S našou kvalitou je predpoklad, že niečo do brány padne aj vo Valencii.

Ešte drobnosť: v 20-tej minúte zápasu bolo podľa štatistiky držanie lopty 79% ku 21%. A na ihrisku to tak aj vyzeralo. Hráči Valencie museli mať pocit, že ich prevalcovala lavína. Tak mi napadlo, že FC Barcelona Avalanche by mohol byť nový názov klubu... Žart, samozrejme.

A ako si počínali hráči z môjho pohľadu?

Cillessen: 9

Ja neviem. V prvom polčase mu do 10 chýbal nejaký zákrok, rukavice, čiapka a vetrovka. V druhom polčase už jeden zákrok mal pri protiútoku súpera. Veľmi správne vyhodnotil situáciu a s prehľadom brejk zlikvidoval. Inak, okrem slabučkej strely, nemal na práci nič... S rozohrávkou si poradil bez problémov, neinkasoval, takže 9.

Alba: 8

Výborný výkon, aj keď tentokrát bez asistencie a gólu. Lietal po čiare, ako väčšinou v každom zápase. Sústredený a dostatočne rýchly. Ukázal veľký prehľad pri návrate do obrany, keď niekoľko krát veľmi pôsobivo zobral loptu súperovi spred nosa a protipohybovou kľučkou sa ho zbavil a loptu vyviezol. Bez chyby.

Umtiti: 10

Skala. Neprekonateľná skala. Jedna jediná pozičná chybička v prvom polčase, hneď na začiatku, potom absolútne dominoval. Nepriechodný val, predskakoval, vyhrával hlavičkové súboje, inteligentne podržal loptu vtedy, keď to bolo potrebné. Vyviezol loptu do bezpečie k čiare telom si súpera blokujúc. Alebo aj súperov. Je veľký, silný a mladý. Včera potvrdil absolútnu extratriedu a má obrovský podiel na neinkasovaní. Koľkom už v tejto sezóne? Niekto tu napísal v čete, že by mal nahradiť u niekoho telesných strážcov... Súhlasím.

Piqué: 9

Drobnučké nedostatky, inak absolútne spoľahlivý a sústredený výkon. Nevypustil ani jeden súboj, vyhrával ich a tým pomáhal celému tímu vytvárať na Valenciu obrovský tlak. Celkom sa mu darilo prenášať hru zo svojej pravej strany na opačnú, prípadne použiť dlhú kolmú prihrávku po zemi. Veľmi dobrý výkon.

Roberto: 8

Asi aj 9, keby nebol urobil ten hrôzostrašný zákrok. Ten bol podľa mňa určite na červenú kartu. Ruku na srdce, keby to urobil Ramos, išiel by okamžite von. Mal ísť aj Sergi, ak mám byť aspoň trochu objektívny. Okrem toho výborné zapájanie sa do útoku, aj keď finálna fáza dnes nefungovala dokonale v totálne prehustenom priestore. Dozadu mal zápas pod kontrolou.

Vidal: 4

Slabé dopredu, slabé dozadu. Behal a behal, ale v myšlienkach bol niekde inde, ako spoluhráči. Myslím si, že v tomto zápase neukázal vôbec nič. Nevravím a snahe, ale o kvalite.

Iniesta: 8

Ale len do 55-tej minúty. Po nej do vystriedania 5... Andrés je pre mňa pánboh futbalový a také mám na neho aj nároky. V prvom polčase bol neskutočný. Bojoval, dribloval a všetko v medzihre mu fungovalo na jednotku. Ukázal absolútny prehľad a jemnú techniku, výborne si rozumie s Albom. Kým vládze. Do druhého polčasu prišiel už unavený a bolo to cítiť. Mladší a fyzickejší súper ho priestorovo a pohybovo predčil. Na celý zápas s kvalitným súperom to už asi nie je, ale na 55-minút je ešte stále geniálny.

Rakitič: 10

Najlepší výkon Rakitiča v tejto sezóne. Nepočítal som, koľko lôpt odobral súperom, koľko súbojov vyhral. Ale bolo ich strašne veľa. Dominoval v zálohe, držal pozíciu a robil presne to, na čo sa hodí a na čo sa narodil. Drel a bojoval. Bezchybný výkon.

Busquets: 8

Trochu v tieni Rakitiča. Ale takisto kvalitný výkon. Výborne presoval súpera a pozbieral veľa lôpt, niekedy ale súboj prehral a nastal drobný náznak protiútoku, prečíslenia. Štandardný výkon, ale výnimočný nie.

Coutinho: 8

Povedal by som (ako laik), že patrí na ľavú stranu. Akonáhle sa tam premiestnil po odchode Iniestu, stúpol jeho výkon o triedu. Podrží loptu, je pokojný a slušne hrá telom napriek svojej výške. Išiel srdnato aj do hlavičkových súbojov. Kombinácii rozumie, aj keď ju asi bude musieť zrýchliť na Barcelonské jeden-dva dotyky. Tiki-taka, milý Cou :-).

Suárez: 9

Ja by som proti nemu fakt nechcel hrať. Z pohľadu súpera musí byť strašný. Hryzie, ruve sa, nadáva, simuluje, bije sa telom, rukami, hlavou. Stále behá. Stále otravuje. Dohrá súboj. Gól dá z hocičoho. Je výborný. Gól bol krásny a asi v tejto bitke rozhodujúci. Napriek nedostatku priestoru to bolo výborné. Paradoxne sa kvôli extrémnej obrannej hre Valencie nedostal ani raz do ofsajdu...

Messi: 8

Drel, bojoval, snažil sa prehustenú sieť prekonať driblingom, aj kolmou prihrávkou, narážačkou, dlhou prihrávkou. Väčšinou to nevyšlo, pretože klobúk dole pred obranou súpera. Tú sieť mohol prekonať len génius. A keďže Messi géniom je, podarilo sa. Škoda priamych kopov, boli asi 3-4 z veľmi dobrej pozície. Nevadí, padne to do brány inokedy, keď to bude viac potrebné. Leo, rád som znovu Tvoj výkon videl.

Paulinho: 7

Ako striedajúci hráč príde vždy upokojiť hru. Podarilo sa. Zahral veľmi slušne, aj keď krátko. Má tímu čo ponúknuť. Priestor na svoj typický nábeh do rozhodenej obrany tentokrát nemal, obrana rozhodená nebola.

Alcácer: 7

Slušne naskočil a ešte viac sa snažil rozhýbať útočnú hru. Počkal si na odrazenú loptu po rohovom kope a volej letiaci o meter doľava/doprava by určite skončil výstavný gólom v sieti Valencie. Ale neletel o meter doľava/doprava a gól teda nepadol. Paco je ale výborný útočník a myslím, že v nedeľu proti Espanyol de Cornellá rozhodne o víťazstve 4:0 práve on dvomi gólmi.

TOP HRÁČI: Rakitič, Umtiti, Suárez, Iniesta za prvý polčas

Brankár+obrana: perfektné, znovu bez inkasovaného gólu. Tlak na súpera, čisté odoberanie lopty, minimum faulov až na ten Robertov červený.

Záloha: dynamická, meniaca si pozície, agresívna v presingu. Dominantná po celý zápas.

Útok: jeden gól sa mi máli a oveľa viac sme asi ani nemohli streliť napriek obrovskej snahe a prevahe. Snáď len z priamych kopov. Nabudúce.

Celkove to bolo veľmi zaujímavé a poučné. Súper predstavil absolútnu obranu a treba povedať, že po celý zápas nesmierne kompaktnú. Valencia je silný súper, takticky a silovo výborné mužstvo. Vyhodnotili, že pri otvorení hry by asi dostali 4-5 gólov a tak to zavreli. Barcelona si s tým ale slušne poradila a do odvety ideme s pohárovo výborným výsledkom.

V článku sú vyjadrené len a len pocity autora, bez zásahu a názoru redakcie.

Autor by bol rád (rozprávam o sebe v tretej osobe, preboha :-)?), keby sa o svoj pohľad na výkony hráčov podelili aj ostatní fanúškovia, čitatelia tohto webu, tohto článku. Aj v negatívnom zmysle, aj v pozitívnom. Nech sa tu trochu rozprúdi život.

Prajem pekný deň, víkendové víťazstvo a tak ďalej.