FC Barcelona – SSC Neapol: hodnotenie hráčov

Na úvod som nútený poznamenať, že som zápas vopred vnímal ako vyslovene pohárový. Teda aj očakávania boli po výsledku prvého zápasu (1:1) zamerané hlavne na postup do TOP 8.

Tak trochu taktiky, skoré skórovanie a potom udržanie stavu taktickou hrou. Viac-menej to prebiehalo podľa mojich predstáv a preto ma prvý polčas potešil, no a ten druhý neprekvapil.

Horúce počasie, dôležitosť výsledku a očakávaný presun do Portugalska zohrali svoju rolu a hráči sa po vybudovaní si náskoku zamerali na pozornú defenzívu bez bezhlavého hnania sa do útoku a tým pádom rizika vrátenia súpera do hry po prípadnom vydarenom brejku do príliš otvorenej obrany. Takticky skvelé zvládnuté, vysoká efektivita, gól po rohovom kope (po akej predlhej dobe?), pozorná obranná hra. Fantastický gól Messiho, mierne kontroverzný gól Lengleta, podivná ruka-neruka nášho kapitána. Určite sa mi páčili vynikajúci Lenglet a v pohode hrajúci Messi. Potešil Semedo krásnymi výletmi po čiare. Svoju úlohu splnil v strede ihriska veľmi dobre hrajúci De Jong a neviditeľnú prácu kryjúc chrbát útočne naladenému spoluhráčovi odviedol Roberto.

Naopak, sklamaním bol pre mňa herný prejav Rakitića a Griezmanna. Viac v hodnotení hráčov.

Celkove teda určite spokojnosť s postupom, je to 13-ty krát za sebou, čo sa nášmu klubu podarilo postúpiť medzi 8 najlepších tímov v Európe.

Málo? Veľa?

Herne to bolo v prvom polčase veľmi kvalitné, druhý sa zmenil na taktické manévre a tie sme zvládli rovnako úspešne.

Pred zápasom proti Bayernu som miernym optimistom. Opatrným, ale predsa len optimistom. Ukázali sme, že vieme brániť, vieme hrať obetavo a blokovať strely. Vieme byť efektívni a presní. A ak bude mať svoj deň Messi, môžeme poraziť aj ťažkého súpera s rovnakou skratkou svojho klubového názvu, ako máme my.

FCB vs. FCB.

Základná zostava:

Ter Stegen: 8

Istý v rozohrávke, istý pri občasných centroch súpera prevažne po rohových kopoch. Na bránu neprešlo skoro nič, takže veľa práce nemal. Prihrával precízne a presne aj na väčšiu vzdialenosť a niekoľkokrát sa ocitol hlavne v prvom polčase vysoko v poli v roli akéhosi falošného stopéra. Opora.

Semedo: 9

Skvelý výkon! Takto vyzerá hra moderného a sebavedomého krajného obrancu. Rýchlosť a presnosť, skvelé načasovanie nábehu, odvaha pri kombinácii a individuálnom prieniku. Potešil. Veľmi potešil.

Piqué: 8

Veľmi dobrý výkon. Sezónu dohráva v pohode, a aj teraz bol nesmierne sústredený. Dôležitým prvkom našej hry je stále, aj teraz to tak bolo. Vo vzduchu toľko práce nemal, na zemi si poradil.

Lenglet: 10

Najlepší výkon stopéra počas jeho kariéry u nás. Dôrazný a presný. Veľmi dobrý vo vzduchu. V správny čas dokázal pritvrdiť a pomerne včas pribiehal do súboja. Blokoval strely a konečne sa dokázal aj strelecky presadiť, hoci aj po drobnej kontroverzii. Paráda, za plný počet bodov.

Alba: 6

Nebolo to úplne to, čo sa od neho očakáva. Smerom dozadu si poradil v dostatočnej kvalite. Typické nábehy za obranu ale príliš neprichádzali, občasné náznaky až na jednu výnimku skončili nepresnosťou.

Roberto: 7

U mňa spokojnosť. Nebolo to asi príliš vidieť, ale perfektne dokázal kryť chrbát aktívne hrajúcemu Semedovi. Pozične si tiež počínal správne a vytláčal hru do málo nebezpečných miest. Odpracoval ťažký zápas v slušnej fazóne.

Rakitić: 4

Okrem gólovej asistencie nepredviedol príliš očarujúci výkon. Pričasté nepresnosti, priveľa faulov, priveľa pozičných chýb. Zákrok na pokutový kop vyplynul presne z takej situácie. Neskorý príchod do súboja po pozičnom vypadnutí z priestoru. Nepodarené stretnutie, slabý výkon.

De Jong: 9

Najlepší záložník a jeden z ťahúňov v tomto zápase. Výborne dokázal podržať loptu. Presun rýchlym pohybom cez celú jednu obrannú líniu prinášal tlak na obranu hostí. Dôrazne napádal rozohrávku súpera. Nech mu takáto forma vydrží!

Griezmann: 4

Ok, v obrannej práci a pri napádaní to bolo celkom v poriadku. Ale ja od neho vážne očakávam aj prínos smerom dopredu. Bol na môj vkus príliš nenápadný a to je na jeho pozícii dôkazom slabej hry. Ani raz sa nedostal do nebezpečnej pozície, ani raz neponúkol prihrávkou šancu spoluhráčovi. Slabé.

Suárez: 4

Premenený pokutový kop a k tomu skoro nič ďalšie. Niekoľko pokazených prihrávok pri protiútokoch v druhom polčase. Opäť slabší výkon. Bez energie a šťavy. Pomalý, nepresný, nedôrazný.

Messi: 10

Ku gólu nemám príliš čo povedať, opakované videá to povedia obrazovou rečou. Lebo opísať také niečo je skoro nemožné. Jednoducho dokonalé. Jasné, aj šťastie zohralo pri odraze od obrancu svoju úlohu. Lenže napriek pozícii na zemi, napriek nestabilnej pozícii pri zakončení dokázal skórovať. Druhý gól po úžasnom spracovaní a precíznom zakončení mu uznaný nebol systémom VAR. Netuším síce, kedy a ako sa lopty dotkol rukou, ale snáď to videli aspoň rozhodcovia a išli spať s čistým svedomím. Ja osobne som nevidel žiadny dotyk a veru som sa pozrel na všetky dostupné zábery. Nič to. Okrem toho vybojoval pokutový kop po perfektnom napádaní. To bol krásny moment. Kapitán podal výborný výkon a v druhom polčase si dokázal dokonca oddýchnuť. Tentokrát sa na neho nehnevám.

Striedajúci hráči:

Firpo: -

Krátky čas na hodnotenie.

Monchu: -

Tréner:

Setién: 8

Tréner postavil v podstate všetko, čo mal k dispozícii. Vzhľadom na dôležitosť zápasu sa prílišné riziko neočakávalo. Aj zaradenie Rakitića na DM bolo v poriadku, nedalo sa počítať s herným výpadkom hráča práve na jeho silnej pozícii. Rozmýšľal som, prečo nestriedal v druhom polčase Fatiho s Puigom, aby rozprúdili hru a priniesli rýchlosť do protiútokov. Nuž a zrejme sme priniesť rýchlosť do protiútokov nepotrebovali. Potrebovali sme zápas dohrať a postúpiť. To bola určite alfa a omega taktického plánu. Za to trénerovi vďaka.

Priemerná známka tímu: 7,25

FCB TOP LINE: Messi + Lenglet + Semedo + De Jong

FCB légia skazy: Rakitić + Griezmann

Hodnotenie zápasu: 8

Slušné tempo v prvom polčase, skvelé góly a výborný náskok ma potešili. Malo to všetko dostatočnú dynamiku. Efektivita perfektná. Druhý polčas zameraný na obrannú činnosť mal priniesť pokoj na kopačky a dotiahnutie zápasu do očakávaného konca. Podarilo sa.

Ako by si našich hráčov v tomto zápase ohodnotil Ty?