FC Barcelona – Villarreal CF: hodnotenie hráčov

Ako by som začal? Aký úvod zvoliť k úvodnému hodnoteniu ročníka La Ligy 2020/2021? Pomôžem si porekadlom. Výstižným? Vhodným? Nuž, uvidíme.

"Jedna lastovička leto nerobí. Ale jeden Fati zápas áno!"

Tak? Môže byť? Pretože okrem celej plejády veľmi slušných výkonov čnel práve ten Fatiho.

Zápas mal, samozrejme, dva polčasy. Prvý a áno, druhý. Ten prvý bol skvelou ukážkou toho, ako by mala vyzerať hra Barcelony. Hra, ktorá by bavila náročného fanúšika. Hra, ktorá by potešila oko a dušu náhodného diváka. Hra prinášajúca úsmev a radosť. A aj body a výhry. Hráči, až na drobné výnimky, behali a behali. Vymieňali si miesta. Vymieňali si loptu. V tempe, v rýchlosti. Presne a kolmo. Málo prihrávok nesmerovalo dopredu, málo prihrávok bolo nepresných. Vysoká efektivita pri premieňaní šancí a pohoda v obranných radoch zmenila prvý polčas v exibíciu nášho tímu. Súper napriek snahe nedokázal na dlhšiu dobu kombinovať. A ak áno, chytil sa do pasce utkanej na našej obrannej polovici a následne pykal po bleskových protiútokoch. Je paradox, že tie protiútoky vynechávali vo veľkej miere najlepšieho svetového futbalistu. Boli také kolmé a rýchle práve preto?

Polčas druhý ma mierne sklamal, čakal som naďalej jazdu a zvyšovanie si sebavedomia ďalšími gólmi. Pokojne sme ich mali nastrieľať aj osem. Vôbec by mi to nevadilo. Pozitívom druhej polovice ale jednoznačne boli striedania, keď sa na ihrisku postupne ukázali aj mladučké talentované hviezdičky a ukázali za relatívne málo času relatívne veľa zo svojho umenia. Správnu mladícku drzosť podporenú nespornou kvalitou.

Celkove som mal pocit, ako keď vojdete do perfektne vyvetranej miestnosti a nadýchnete sa. Čerstvý vzduch, čerstvá energia. Len jeden hráč pôsobil, zatiaľ a len dočasne, ako urazené dieťa. Ako chlapec, ktorému vzali obľúbenú hračku. Ale to prejde, pretože vášeň toho hráča prekoná aj urazenú dôstojnosť a ješitnosť. Pretože uvidí, že sú okolo neho talenty. Pretože sa znovu bude chcieť ZABÁVAŤ a HRAŤ.

Barca hrala výborne, potešila ma. Prelínanie formácií, sústredenie a ochota hýbať sa. Slušný presing. Dobre nastavené rozostavenie. Pre tento káder je 4-2-3-1 skvelou formáciou. Ja viem, je to len prvý zápas. Ale povedzte, kedy ste sa naposledy tak bavili pri pohľade na našu hru?

Základná zostava:

Neto: 8

Tlak prvého zápasu a postu jednotky zvládol úplne bravúrne. Presná rozohrávka, celozápasové sústredenie. Výborná komunikácia so stopérmi. Ťažký zákrok asi ani nemal a ak niečo prešlo, nemal s tým žiadny problém. Presne čítal hru a niekoľkokrát sa pohyboval ďaleko od brány chrániac priestor za strednými obrancami.

Roberto: 5

Nepáčil sa mi, hoci na neho vyslovene trpím. Mám tohto hráča rád pre spoľahlivosť a konzistentné výkony bez výkyvov. Nikdy nebol úplne úžasný, ale spoľahlivým bol vždy. Tento zápas mu ale vôbec nevyšiel a do hry sa dostával veľmi málo. Prím počas zápasu hrala určite opačná strana, po pravej sa toho veľa nepodarilo. Veľmi priemerné.

Piqué: 9

Výborné predstavenie. Tvrdý a dôrazný obranca neprehral ani jeden vzdušný súboj. Obrovské skúsenosti využil na perfektnú pozičnú hru. Líder obrany prispel zablokovaním striel a vytláčaním súperov mimo palebné pozície k čistému kontu. Napriek veku a častým výhradám fanúšikov je stále nenahraditeľným.

Lenglet: 8

Podobne kvalitný výkon. Stopérska dvojica je zohraná a vhodne sa dopĺňa. Od francúzskeho hráča som videl taký nenápadný výkon, bez nejakého prekvapivého prvku. Ani dopredu a ani dozadu nič nepokazil, počínal si veľmi sústredene a pozorne. Do súbojov chodil včas presne čítajúc hru a tak aj málo fauloval, čo býva niekedy jeho slabinou.

Alba: 9

Jazda od začiatku až do konca. Spolupráca v kombináciách s Fatim bola ukážková a vystavovala obranu súpera do neriešiteľných situácií. Vynikajúco sa pohyboval. Dokázal sa dokonca pretlačiť aj do zakončenia a poriadne ním vystrašil brankára hostí. Takéhoto ľavého obrancu mám rád. Bez rečí, bez teatrálnosti, na plný plyn. Skvelý výkon.

De Jong: 8

Na svojej primárnej pozícii sa ukázala jeho pohyblivosť naplno. Veľmi dobre spolupracoval s trojicou pred sebou, výborne presoval. Dokázal prejsť s loptou cez súperovu líniu. Ešte viac odvahy pri prienikoch ku pokutovému územiu k zakončeniu a bude to perfektné.

Busquets: 4

Zlé. Prvých dvadsať prihrávok malo mizivú percentuálnu úspešnosť. Slabší pohyb a prekvapujúca nepresná pozičná hra. Popri lietajúcich spoluhráčoch vynikla jeho pomalosť. To nebol výkon na základnú zostavu v najbližšom stretnutí. Z ihriska mohol ísť pokojne už po polčase. Ale našiel som aj niečo na pobavenie, alebo teda aspoň na zdvihnutie obočia. Jeho nábeh na hrot pri protiútoku prekvapil asi aj jeho samého.

Coutinho: 8

Zaujímavý pohľad na bojujúceho hráča. Makal doslova na krv. Bil sa o svoje miesto na ihrisku a bolo to hneď vidieť. Talentu má na rozdávanie. Vynikajúca asistencia na gól po krásnom vyvezení lopty. Dokázal ustávať súboje, dobre kombinoval. Hral na svojom mieste a bolo to vidieť. Zaujali aj jasličky rozhodcovi, to bol druhý úsmevný moment zápasu.

Griezmann: 5

Málo. Podobne to bolo aj v posledných zápasoch minulej sezóny. Bojovnosť sa mu určite uprieť nedá. Ale ak dostane loptu, nedokáže s ňou veľa urobiť. V prvom polčase sa pokúšal veľmi často nabiehať za obranu, prihrávku ale kvôli nesprávnemu načasovaniu nedostal a neskôr rezignoval. Pozitívom bol len aktívny návrat do obrany a snaha o otváranie priestoru pre spoluhráčov. Stále ale verím, že jeho čas príde a urobí čosi veľké.

Fati: 10

Musím. Bol jednoducho kúzelný. Robil si to, čo si zaumienil a ešte mu to aj vychádzalo. Skvelý pohyb. Mentálne vyzeral absolútne v zápase. Presná kombinácia, presne načasované nábehy, excelentná kľučka. Zakončenie na jeho vek ťažko uveriteľné. S chladnou hlavou, ako keby bez emócií. Chirurgicky presné. Poklad, nádej, budúcnosť.

Messi: 8

Bolo to na hrane medzi 7 a 8. Aby som mu zdvihol náladu, dám mu vyššiu známku. Gól dal, asistenciu má tiež. Snažil sa napádať, ale úplne to pravé orechové to nebolo. Občasný výpadok bolo vidieť. Snaha smerom dopredu narážala na kompaktného protivníka a ani dribling nevychádzal ako zvyčajne. Miestami pôsobil trochu prekvapene, keď sa akcie ťahali inou cestou, ako cez neho. Nebol tak vyhľadávaným hráčom, ako v minulosti a som zvedavý, ako sa cez to prenesie.

Striedajúci hráči:

Dembélé: -

Doslova len získanie minút na naštartovanie sa po zranení. Jeden zaujímavý protiútok potiahol, k zakončeniu sa ale nepredral.

Pedri: -

Niekoľko zaujímavých ťahov, ale rovnako bolo hlavným pozitívom postupné naberanie hernej praxe. Ukazuje ale veľký talent a mám pocit, že si v tejto sezóne zahrá dosýta.

Trincão: -

Krátky čas na hodnotenie.

Pjanić: -

Tréner:

Koeman: 9

Tréner si perfektne pripravil základné rozostavenie, systém 4-2-3-1 pasuje tomuto kádru perfektne. V druhom polčase striedal na môj vkus trochu neskoro, mladíci mohli dostať v pohode viac minút a hráči základu si naopak mohli oddýchnuť. Inak ale v pohode zvládnutá premiéra, mužstvo hralo atraktívnejšie a agresívnejšie. Nech to vydrží čo najdlhšie.

Priemerná známka tímu: 7,5

FCB TOP LINE: Fati + Coutinho + Piqué + Alba

FCB légia skazy: Busquets

Hodnotenie zápasu: 8

Slušné tempo v prvom polčase, skvelé góly a výborný náskok ma potešili. Malo to všetko dostatočnú dynamiku. Efektivita perfektná. Druhý polčas zameraný na obrannú činnosť mal priniesť pokoj na kopačky a dotiahnutie zápasu do očakávaného konca. Podarilo sa.

Ako by si našich hráčov v tomto zápase ohodnotil Ty?