Hrozí další odečet bodů? Valencia a Barcelona čelí obvinění. Mohou dopadnout jako Juventus

Hrozí další odečet bodů? Valencia a Barcelona čelí obvinění. Mohou dopadnout jako Juventus

Bývalý viceprezident Valencie obvinil oba kluby z falešného účetnictví. Stejné obvinění, které vedlo k tomu, že Juventus v Serii A přišel o 15 bodů. Protikorupčnímu odboru španělského státního zastupitelství bylo podáno oznámení o možnosti spáchání trestného činu majitelem Los Che Peterem Limem.

Barcelona je také do celé operace zapletena, protože jedním z aspektů stížnosti je obchod zahrnující Jaspera Cillessena a Neta. Tato záležitost se týká dvou dohod mezi katalánským velkoklubem a Netopýry v roce 2019, kdy se Neto Murara přestěhoval z Valencie do Barcelony za 26 milionů eur plus 9 milionů eur v bonusech, zatímco Japsper Cillessen odešel opačným směrem za 35 milionů eur.

Bylo veřejné tajemství a od samého začátku se zdálo, že tato operace má odstranit finanční problémy a stabilizovat situaci na účetní úrovni, jak v katalánském velkoklubu tak v týmu na Mestalle.

Bývalý viceprezident Valencie Miguel Zorio podal tedy oficiální stížnost protikorupčnímu oddělení a obvinil majitele Petera Lima, bývalého prezidenta Amadea Salva, Anila Murthyho a současného prezidenta Layhoona Chana z falešného účetnictví, zpronevěry, neloajální správy a korupce.

Podle Miguela Zoria došlo porušení zákona. Operace podle jeho názoru měla být trestným činem falšování účetnictví kvůli netržním přestupovým cenám. Domnívá se, že Peter Lim se rozhodl nečelit ztrátě 30 milionů eur v rozpočtu. "Ředitelé Barcelony použili stejný účetní trik, aby si uvolnili svázané ruce s Financial Fair Play," tvrdí Zorio.

Uvádí rovněž řadu dalších pochybných operací Valencie týkajících se nákupu a prodeje hráčů. Zdůrazňuje také, že Juventus byl za podobné aktivity v poslední době potrestán. Staré dámě bylo z tabulky odečteno 15 bodů a funkcionáři klubu museli skončit. Je však třeba připomenout, že rozsah v případě Juventusu byl mnohem širším problémem.

Bývalý viceprezident zmiňuje, že Barcelona těžila ze stejného procesu a pravděpodobně by měla dostat stejné tresty za svou roli v této záležitosti, které se dopustil bývalý prezident Josep Maria Bartomeu. Tvrdí také, že La Liga nad celým podvodem přivřela oči. Do celé skutečnosti je zapleten je dokonce i agent Jorge Mendes, investiční fondy Benfica Stars Fund a Quality Sports Investment.

Zorio poukazuje na podezřelou roli slavného agenta Jorgeho Mendese v některých operacích ve Valencii. „Zapojení investičních fondů a klubů spojených s Jorgem Mendesem v těchto případech se týká zločinů nečestné správy a korupce mezi stranami: Benfica Stars Fund a Quality Sports Investments. To vše za neustálé pomoci prezidenta Valencie," řekl bývalý viceprezident Los Che, který jako příklad zmiňuje přestupy Andre Gomese, Rodriga a Cancela, kteří byli koupeni za 60 milionů, ale jen 34,7 milionu šlo do jejich bývalého klubu.

„Peter Lim čelí obvinění a nebude se už moci skrývat za generální ředitele, které postavil do čela klubu. Je nejvíce zodpovědný, i když ne jediný, za to, jak byla Valencia finančně, sportovně a společensky oslabena,“ domnívá se Zorio, který požaduje, aby obžaloba vyzvala Valencii a další zainteresované strany, aby poskytly informace o svých operacích. Zda se bude případ posuzovat, budeme vědět v následujících týdnech.

Je třeba poznamenat, že Zorio má na obvinění vlastní zájem. Chce vytlačit Lima z Valencie a má otevřený návrh na nákup akcií Valencie, na které by získal finance půjčkou.


Zdroje: Football Espana, fcbarca.comDiskuze

David Kvapil
Senior editor

Úplně vidím, jak letos vedeme ligu před posledníma dvěma zápasy o pět bodů a Tebas zavolá do Barcelony a řekne: "Odebíráme vám deset bodů, ten přestup před čtyřma rokama se mi nelíbí a navíc mě furt se* ete s FFP."

31.01.2023, 12:38
Myšák David Kvapil
Systémový administrátor

Tak to by byl masakr 😁

31.01.2023, 13:12

Já nechápu jen 1 vec, jakto ze bartomeu jeste nekde nevisi

31.01.2023, 14:19
stockey pyspetr

„Audit odhalil platby, které podle našeho chápání představovaly nevhodnou správu klubových financí. Audit nevyloučil ani nezákonné obohacení jedinců,“ uvedl Laporta. Sprava z 1.2.2022. Je to presne rok a ziadnu zalobu nevidim. Zeby opat Laporta kecal?

31.01.2023, 14:36

Bartomeu byl pro Barcu průser, o tom žádná. Ale v čem přesně spočívá ten "podvod"? Proč by jeden hráč nemohl stát 35 a jiný 26+9? Copak, když si kluby mění hráče, musí to být za stejných podmínek? To je přesně dnešní doba, tisíc pravidel a ještě více úředníků, kteří budou rozhodovat o tom, co je tržní.

01.02.2023, 15:31

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

Tabulka LaLigy

1. FC Barcelona 68
2. Real Madrid CF 56
3. Club Atlético de Madrid 51
4. Real Sociedad de Fútbol 48
5. Real Betis Balompié 45
6. Villarreal CF 41
Zobrazit celou tabulku

Ligoví střelci

1. Robert Lewandowski 15
2. Enes Ünal 13
3. Iago Aspas 12
4. Joselu 12
5. Borja Iglesias 12
22. Pedri 6
24. Raphinha 6
30. Ousmane Dembélé 5
42. Sergi Roberto 4
60. Ansu Fati 3
Zobrazit celou tabulku

 

Chat