Real Madrid – FC Barcelona: hodnotenie hráčov

Čierna a biela, svetlo a tma, oheň a voda, žena a muž, jing a jang…

Alebo Doktor Jekyll a Mister Hyde?

Ako inak porovnať výkon našich hráčov v polčase prvom a následne v polčase druhom? Ten prvý sme, dovolím si tvrdiť, úplne ovládli a do šatní bolo možné pri bežnej efektivite odchádzať za stavu 0:3 z pohľadu domácich. A v tom druhom by nebolo o čo hrať. Držali sme loptu a veľmi dobre kombinovali. Darili sa kolmé prihrávky, slušné bolo vyvážanie lopty od vlastného pokutového územia. Sústredená obranná štvorica s nadpriemerne hrajúcim Semedom nepustila domácich do ničoho. Na strane druhej, v našej útočnej fáze, sme dokázali vypracovať pre hráčov tri čisté gólové príležitosti.

Samostatný nájazd Arthura mal skončiť gólom, strela z ôsmych metrov od Griezmanna mala skončiť gólom a celkom určite mal gólom skončiť aj nájazd Messiho po skvelom vysunutí od Busquetsa.

V druhom polčase nás domáci zatlačli do defenzívy, napriek tomu sme mohli rozhodnúť v dvoch šanciach. Najprv Piqué po priamom kope z piatich metrov nebránený nepochopiteľne netrafil bránu a následne aj nová akvizícia Braithwaite po skvelom uvoľnení sa nenaložila so svojim nájazdom úplne stopercentne. To už bola ale posledná nádej na úspech, pretože z následného útoku domácich sme inkasovali. Extrémne slabo zakončujúci domáci krídelník Vinícius opäť zakončoval z ostrého uhla extrémne slabo. Lenže loptu smerujúcu priamo do náručia brankára nešťastne v sklze tečoval Piqué a na to Ter Stegen reagovať nemohol. Druhý gól padol v nadstavenom čase pri pokuse o vabank, keď Umtitimu nedal v rýchlostnom súboji šancu domáci striedajúci rýchlik Mariáno.

Pre úplnosť musím určite uviesť aj niekoľko nebezpečných situácií vyplývajúcich z celopolčasového tlaku na našu bránu, keď hlavne strela Isca bola nádherná a ceste lopty do brány zamedzil až famózny zákrok nášho brankára.

Takže takéto bolo derby. Z môjho pohľadu skvelé. Hra sa prelievala z jednej strany na druhú, tempo bolo miestami zbesilé, miestami sa hra takticky spomalila. Jeden polčas v našej réžii, jeden v súperovej. Spravodlivým výsledkom by bola zrejme remíza, povedzme v pomere 2-2.

Keby som musel rozhodnúť bez možnosti delenia bodov, asi by som sa priklonil k Realu Madrid.

O niečo lepší boli a treba im k výhre pogratulovať.

O týždeň po nasledujúcom kole sa totiž budeme na prvom mieste opäť vyhrievať my!!!

Základná zostava:

Ter Stegen: 8

Brankár opäť podal špičkový výkon. Strela súpera do šibenice bola celkom iste gólová, napriek tomu je ceste do brány naša opora zabránila. Poradil si pri rozohrávke na krátke vzdialenosti, pri tých dlhších prišlo občasné zaváhanie. Pri prvom góle reagoval správne na slabú strelu, tú však už jeho počas pádu tečoval do protipohybu stopér.

Semedo: 8

Veľmi dobrý výkon. Sústredený smerom do obrany v prvom polčase vygumoval niekoľkými skvelými zákrokmi Viníciusa. Bol veľmi nebezpečný smerom dopredu a niekoľkokrát si skvele nabehol do voľného priestoru. Súbojovo silný. Škoda, že na ním uvoľnené miesto počas výbehu na krídlo mu chrbát lepšie nekryl slabšie hrajúci Vidal. Pri inkasovanom góle na 1-0 bolo pozičné postavenie pravého obrancu chybné, nebol vo svojom priestore, čo súper dokonale využil.

Piqué: 8

Po celý zápas dominoval vo vzduchu napriek extrémne ťažkým protivníkom ako Ramos, Benzema, Varane. Poradil si aj pri hre po zemi. Vyhrával osobné súboje a pri častých útočných výpadoch krajných obrancov bola drvivá väčšina defenzívy na ňom. Nešťastný teč lopty do vlastnej brány bol jednoducho smolou, stopér musí ísť v takom prípade do sklzu a pokúsiť sa loptu blokovať. Fantasticky vykopol loptu po hlavičke Isca smerujúcu za bránkovú čiaru. Viac krát úspešne podržal loptu a vyviezol ju. Pôsobil sústredene. Škoda, že si lepšie neporadil v šanci po štandardnej situácii a nezakončil do brány.

Umtiti: 6

Slabší z dvojice stopérov vyslovene neprepadol. Hral dostatočne tvrdo a takisto sa mu darilo vyhrávať súboje. Známku mu zrazil prehraný súboj v nadstavenom čase, keď nezachytil nábeh čerstvého hráča a inkasovali sme druhý gól. Snažil sa aj o rozohrávku, ale tá v tomto zápase zjavne nebola jeho silnou stránkou.

Alba: 6

Potešil som sa, že nastúpil. Ale čakal som zároveň niečo úplne iné. Jedna špičková prihrávka na Griezmanna celkový rozpačitý dojem z jeho výkonu nenapravila. Stratený pozične, nesprávne načasované nábehy a alibistická hra. Kolega na opačnej strane obrany ho strčil do vrecka. Neistý v súbojoch priveľa fauloval. Jeden z faulov si rozhodca nevšimol. Našťastie. Pretože bol možno aj na žltú kartu a to by po prvej za zbytočnú nervóznu roztržku so súperom znamenalo vylúčenie. Vráti sa mu forma?

Arthur: 6

Výborne začal. Skvelým pohybom dominoval v strede ihriska a vytváral komfortnú zónu pre pivota. Obehal veľký priestor, slušne kombinoval a hľadal miesta na kolmice. Perfektne sa dostal po dlhom šprinte do čistej gólovej šance, nepremenil. Vývoj zápasu by bol určite iný. Po tomto momente sa vytratil. V 60 minúte fyzicky úplne odišiel a prehrával skoro každý súboj. Žiadalo sa jeho striedanie.

De Jong: 6

Utrápený výkon. Nebol vyslovene zlý, ale nepriniesol nič extra. S loptou si v kombináciách poradil, chýbala ale myšlienka smerom dopredu. Málo pokusov o nábeh z druhej línie, pritom miesta dali domáci k dispozícii dostatok. Občasné pozičné chyby nahradil bojovnosťou.

Busquets: 8

Najlepší hráč zálohy a možno aj celého mužstva. Výborne čítal hru, vystupoval proti prihrávkam. V súbojoch si inteligentnou kľučkou skoro vždy poradil. Pokiaľ mal pokoj zabezpečený priestorovou prácou Arthura a Vidala, hral skvele. Po ich fyzickom odpadnutí toho bolo na nášho pivota priveľa a začal chybovať.

Griezmann: 8

Mohol byť hrdinom, ponukou ohrdol. Pritom celý pobyt na ploche premenil na tvrdú prácu. Kto sa nepozerá len na miesta, kde je práve lopta, musel vidieť jeho neustály pohyb a vypĺňanie voľných priestorov. Samozrejmosťou bol okamžitý návrat do obrany. Ak by v rovnakom fyzickom nasadení a ochote pracovať fungoval celý tím, asi by sme ťažko prehrali. Futbal nie sú len góly a asistencie, ale aj tvrdá neviditeľná práca. A tú som ja osobne v tomto zápase videl práve od Griezmanna.

Vidal: 4

Od začiatku pomerne nervózne reakcie. Ako keby toto bol súper nad rámec momentálnych mentálnych schopností hráča. Neskoré príchody do súbojov. Slabšia kombinácia a nízka ponuková činnosť. Na prekvapenie v 50 minúte úplne odpadol a ja som úprimne čakal okamžité striedanie. Pretože cez jeho priestor a po jeho prehraných sa na našu obranu valil útok za útokom. Nedokázal loptu podržať a zakryť, strácal ju a nemal silu na návrat. Za tých minút do vystriedania sa úplne otočil vývoj zápasu v prospech domácich.

Messi: 6

Leo, sorry. Viac Ti jednoducho nedám. Nepremenil si gólovú šancu, akú by si premieňať mal. V druhej si si nechal loptu odkopnúť pred zakončením. Okrem toho si (ja viem, v presile) mnoho krát stratil loptu a nevrátil si sa. Bolo toho málo.

Striedajúci hráči:

Braithwaite: 6

Keby tak premenil svoju šancu po príchode na ihrisko. Keby nás tak dostal do vedenia práve v momente vrcholiaceho tlaku domácich. Keby tak zachytil pohyb ľavého krídelníka v bielom drese namiesto Semeda a neinkasovali by sme. Keby, keby, keby. Ukázal slušný pohyb a snahu. Dostal sa do šance. Bojoval v súbojoch.

Fati: -

Krátky čas na hodnotenie

Rakitič: -

Tréner:

Setién: 5

Základná zostava bola celkom v poriadku (z môjho pohľadu!). Jedinou zmenou mohlo byť postavenie Braithwaita od začiatku namiesto Vidala. Rýchlosť a neokukanosť by možno priniesla viac nebezpečia pre bránku domácich. Trénerovi ale vyčítam úplne jasne neskoré stiahnutie Vidala a Arthura. Obaja prestali hneď po prestávke hrať a súper sa práve kvôli tomu dostal na koňa. Lopty sa vracali okamžite späť, pretože ich nemal kto v strede prebrať a podržať. Za šance, ktoré hráči nepremenili, tréner nemôže.

Priemerná známka tímu: 6,5

FCB TOP LINE: Ter Stegen, Busquets, Piqué, Semedo, Griezmann

FCB légia skazy: Vidal

Hodnotenie zápasu: 8

Zápas bol skvelým divadlom. Snáď chýbala červená karta a nejaká drobná kontroverzia. Tempo bolo slušné a pomerne málo sa taktizovalo. Otvorená hra priniesla niekoľko šancí na oboch stranách, výborné zákroky brankárov. Plný štadión s dobrou atmosférou. Prekvapivo vynikajúci rozhodca. Remízový zápas, každý z tímov ovládol jeden polčas. Vyššia efektivita domácich nakoniec rozhodla. Mierne zaslúžene, my sa ale vyslovene hanbiť nemusíme.

Ako by si našich hráčov v tomto zápase ohodnotil Ty?