Valencia CF – FC Barcelona: hodnotenie hráčov

Najprv skúsim opísať, čo ma v zápase sklamalo a potom sa budem venovať tomu lepšiemu. Sklamala ma taktika domácich. Ja rozumiem, že im sezóna absolútne nevychádza a že sú na tom po všetkých stránkach doslova strašne. Ale taký neuveriteľný obranný val nepostavil proti nám zrejme ešte nikto. Chápem, že sa nám inak postaviť nemôžu, pretože by to bol masaker. Len píšem, že ma to sklamalo. No a teraz to dobré, pozitívne. Úvod zápasu bol napriek autobusu zaparkovanému pred pokutovým územím ako z veľkej knihy. Blesková kombinácia s niekoľkými presnými prihrávkami z prvej a lopta ako na zlatom podnose pristavená k zakončeniu. Pedri však z tej veľkej knihy neprečítal jednu dôležitú stranu, tú poslednú a tak strela nebola presná. Škoda. Pretože zápas by zrejme vyzeral tak zaujímavo ako v druhom polčase. Gól by otvoril hru a predpokladám jej atraktívne prelievanie z jednej strany na druhú. A pri kvalitách a forme obrán oboch tímov by sme snáď uvideli aj divoký výsledok. Niežeby sa mi 2:3 málilo! Druhú veľkú šancu spálil Araújo, keď sa nedokázal presadiť z 2 metrov. Neuveriteľné. V prvej polovici sme dominovali podobne ako v dohrávke proti Granade. Len tie šance… Samozrejme, že som sa obával prvej príležitosti domácich a inkasovaného gólu. Aj sa stalo. Ako väčšinou. Prvá šanca súpera, okamžitý gól. Našťastie sa ukázala sila tímu a otočili sme v priebehu pár minút vývoj v náš prospech. Prvý gól po kostrbatej penaltovej dráme, druhý po skvelom výbere miesta a tretí po nádherne zahranom priamom kope. Potom sa prejavil druhý krát v zápase rozhodcovský klan (alebo skôr klaun?). Pedriho prišliapnutie v prvom polčase som ešte predýchal. Ale taká ruka? Taká úplne jasne viditeľná dokonalá hra rukou? Netuším, čo ešte by sa muselo udiať, aby sa za takéto niečo odpískal pokutový kop v náš prospech. Ak by takú mal Lenglet, dostal by ešte aj červenú kartu. Ale tak to je momentálne nastavené a musíme si s tým poradiť. Následný gól domácich bol krásny a poriadne zdramatizoval koniec stretnutia. To ma celkom pobavilo a zdvihlo mi tep trochu vyššie ako som čakal. Zhrnuté a podčiarknuté: zápas bol zaujímavý a miestami mal aj celkom dobré tempo. Miestami ale hráči chodili po ploche krokom a prihrávali si ako v rozcvičke pred zápasom.

Polojasno, občasný dážď. Berte s rezervou, futbalu vôbec nerozumiem.

Futbalu rozumejú iní odborníci. Však oni sa tu nájdu.

Základná zostava:

ter Stegen: 6

Mal určite viac práce ako v predchádzajúcom stretnutí. Aj si zachytal, ak sa súpero dostal do zakončenia. Aj si nezachytal, keď sa bezmocne pozeral na hlavičku domáceho hráča z troch metrov do prázdnej brány. Kde bol vtedy brankár? Na kolenách. Mrzí ma to, ale napíšem svoj pohľad. Na takýto center by sa mal brankár jeho kvalít dostať. Bez ohľadu na bránenie protihráča. Tvrdo a dôrazne sa mal pokúsiť o boxovanie lopty mimo pokutové územie. No a podľa mňa ide aj druhý gól, hoci určite nádherný, na jeho vrub. Strela bola z obrovskej diaľky a hoci mala svoju razanciu, podľa môjho názoru náš brankár trochu zaspal v reakcii. Príliš mu teda zápas nevyšiel, dúfam, že so na budúci víkend nechal v zálohe lepšiu formu.

Piqué: 7

Celý zápas dirigoval celý tím. Burcoval a organizoval. Prejavil sa ako líder a aj s jeho výkonom som v podstate spokojný. Uhral veľké množstvo súbojov vo vzduchu a napriek evidentnému hraniu cez bolesť v zranenom kolene si dokázal poradiť aj v hre po zemi. V prvom polčase trpezlivo rozdával lopty a zachytával vysoko na polovici súpera jeho snahu o rozohrávku. Slušné, poctivé.

Lenglet: 6

Odohral dobrý zápas, bohužiaľ poznačený chybou pri bránení hráča vo vlastnom pokutovom území. Ten sa od neho odpútal a skóroval hlavou do úplne prázdnej brány. Stopér sa tak pripojil ku chybujúcemu brankárovi. Okrem toho ale celkom úspešný v osobných súbojoch, dával si obrovský pozor na fauly a pri bránení centrov držal po predchádzajúcich skúsenostiach ruky natlačené na telo.

Araújo: 7

Bránil sústredene a nechal sa správne dirigovať najskúsenejším kolegom na stopérskom poste. Vo vzduchu dominantný, na zemi si väčšinou poradil tiež. Problém mal s rozohrávkou. V prvom polčase to ešte ako tak išlo, v druhom po otvorení zápasu občas ukázal nepresnosť a stratil loptu. Bol ale oporou a zápas tvrdo odpracoval.

Alba: 7

Viac pracoval smerom dopredu, paradoxne sa dokázal presadiť aj v prvom polčase napriek extrémne nastavenej obrane domácich. Niekoľko centrov smerovalo klasicky do najbližšieho obrancu, ale hlavne v druhej polovici sa niekoľko prihrávok dostalo až k adresátom, prípadne znamenali veľké nebezpečenstvo už svojim smerovaním pred bránu. Lepšie ako naposledy.

Dest: 6

Príliš ma výkonom nepresvedčil. Ukázal snahu pred pokutovým územím domáceho tímu pri kombináciách, ale veľmi presné to nebolo. Dozadu sa stíhal vracať v podstate bez problémov, ale v súbojoch si viackrát počínal nedovolene. Taký priemerný prejav, ukázal už veru oveľa presvedčivejšie predstavenia.

Busquets: 8

Opakuje po niekoľkýkrát: výborný výkon. Forma veterána graduje a aj teraz ukázal zo svojho umenia to najlepšie. Perfektne čítal hru, presne a prudko prihrával. Pokúšal sa o prekvapivé prenášanie hry, diktoval jej rytmus. Absolútna spokojnosť.

Pedri: 7

Pôsobil určite živšie ako v poslednom svojom vystúpení, ale aj tak to ešte nebol ten istý hráč, ako pred dvomi-tromi týždňami. Energie už nie je nazvyš a je to vidieť. Obrovská škoda nepresného zakončenia hneď v úvode zápasu, keď mu spoluhráči po biliardovej kombinácii predložili loptu ako na podnose. To mal byť v každom prípade gól. Striedal lepšie momenty s tými horšími.

de Jong: 8

Dlhé minúty bez zastavenia. Dlhé minúty bez zatavenia. Jazdil a bojoval. Vpredu a vzadu. Bránil pred svojou bránou a vzápätí zakončoval útok na hrote. Veľmi dobrý výkon, veľmi dobrý prejav. Jeden z nábehov síce trestuhodne nepremenil po presnej prihrávke, ale kolega to do siete nakoniec upratal. Výborné.

Messi: 9

Napriek niekoľkým hluchým fázam jednoznačne ovládol akúkoľvek pozápasovú debatu. Zahodená ležérne kopnutá penalta, následná dôrazná gólová dorážka, excelentný priamy kop zatočený presne tam, kam zatočený byť mal. Ukázal viac nebezpečných prihrávok vzduchom a aj po zemi. Predviedol oveľa väčšiu snahu, ako vo štvrtok proti Granade.

Griezmann: 8

Vynikajúci počas celého zápasu. Ponúkal sa do kombinácie, nabiehal za obrannú líniu a neustále sa snažil o jej rozbitie. Strelil gól po dôraznom sledovaní hry. Pracoval pri obrannej činnosti a pohybom a prácou s priestorom zabraňoval domácim v rýchlom prechode do protiútoku. Hral v momentálnej veľmi dobrej forme. Spokojnosť.

Striedajúci hráči:

Roberto: 6

Trochu lepšie, ako naposledy, ale dlhá pauza sa stále prejavuje v neistote v práci s loptou a asi aj v nedostatku sebavedomia. V podstate prišiel len na udržanie stavu. To sa podarilo.

Moriba: 6

V dôrazných súbojoch sa trochu strácal a aj tempo pred koncom zápasu bolo pre neho privysoké. Nenaskočil úplne presvedčivo a zanechal trochu rozpačitý dojem. Ale to všetko sú skúsenosti na nezaplatenie.

Tréner:

Schreuder: -

Víťazná premiéra na poste prvého trénera. Počas trestu pre hlavného manažéra tímu sa to podarilo a tak určite prevláda spokojnosť. Predpokladám, že každý krok bol konzultovaný a preto hodnotenie v bodovom vyjadrení nebudem dávať.

Priemerná známka tímu: 7,00

FCB TOP LINE: Griezmann + Messi + Busquets + de Jong

FCB légia skazy: -

Hodnotenie zápasu: 8

Ako som už písal, prvý polčas bol poznačený absolútnym nezáujmom domácich hrať futbal. Bránili v niekoľkých radoch a tak to bolo len dobíjanie ich brány. Napriek tomu sme ukázali niekoľko pekných akcií a kombinácií. V druhej polovici sa tempo jednoznačne zrýchlilo a tak aj zápas bavil viac. Začali padať góly, krásne góly. Pribudla kontroverzia zo strany rozhodcu pri neposúdení ruky v domácom pokutovom území za stavu 1:3 ako prehrešku proti pravidlám. Ihneď na to sme inkasovali výstavný kúsok priamo do šibenice. Hoci podľa mňa by to v nedávnej minulosti náš brankár vyškriabal mimo bránu. Dráma, napätie, thriller. Ale aj komédia, poézia, opera. Zaujímavé stretnutie s výborným koncom.

Ako by si našich hráčov v tomto zápase ohodnotil Ty?