CoolCamp

10 LET OD PRVNÍ NÁVŠTĚVY BARCELONY

10 LET OD PRVNÍ NÁVŠTĚVY BARCELONY

Je tomu přesně deset let, co jsem poprvé navštívil Barcelonu a do tohoto úžasného města se zamiloval.

Španělsko (Mallorcu) jsem sice navštívil již v osmi letech, do Barcelony jsem se ale dostal až o dalších 10 let později. Nicméně spojení s katalánskou metropolí, přesněji s Gaudím, jsem zažil již právě při návštěvě Mallorcy, a to při prohlídce katedrály v hlavním městě, na jejíž rekonstrukci se Antoni Gaudí výrazně podílel (i když jsem o tom tehdy neměl ani páru).

Po dovolených v Itálii, Tunisku a Egyptě přišla dovolená na Costa Brava, tedy pobřeží Španělska nedaleko Barcelony. Toho jsme samozřejmě využili a vydali se na jednodenní poznávací výlet do hlavního města Katalánska.

Prohlídka začala v Parku Güell, tedy hned na začátek jedno z nejkrásnějších míst s úžasným výhledem a samozřejmě nezapomenutelnou Gaudího architekturou. Především dlouhá lavička zdobená kousky keramiky každého hned zaujme.

Trasa dále pokračovala k Sagrada Família; tehdy se 4 věže Evangelistů ještě ani nezačaly stavět, stejně tak ani věž Panny Marie (nejširší v zadní části chrámu), a celkově byl chrám mnohem „rozestavěnější“ než je tomu dnes. Tehdy se ještě tvrdilo, že bude hotov v roce 2022, dnes je dokončení plánováno na rok 2026 (100 let od úmrtí Gaudího).

Následoval zlatý hřeb výletu, a to návštěva Camp Nou. Ne celá tour, ale pouze muzea, bylo to však poprvé, co jsem na stadionu byl, takže mi to bohatě stačilo. Součástí muzea je i vstup na hlavní tribunu a tedy výhled na celý stadion, na kterém se zrovna měnil trávník. A stačila mi i tehdy ještě docela malá Botiga (nyní je více než 2x větší).

Trasa nás dále zavedla do přístavu k soše Kolumba. V dálce šla vidět kostra Hotelu W, který se teprve stavěl, a který se o rok později stal další dominantou a symbolem města.

Výlet byl zakončen pod kopcem Montjuïc na představení Font Mágica.

Byl to sice jen jeden jediný den, i tak jsme toho ale stihli docela hodně a já se do tohoto dech beroucího města hned zamiloval.

 

Tomáš “Migueli“ Škurek

Prezident

Penya Barcelonista Lleó de Dues Cues


Diskuze ke článku

 • Migueli Systémový administrátor
  16.07.2018, 11:24

  Sagrada teď a před 10 lety: www.imagehosting.cz

  • Supersonics84 Člen fanklubu
   18.07.2018, 15:01

   Tuhle pamatku si dokumentuju kazdy rok ze stejnych mist, jednou bude bezva kolaz :)
   Je to proste nejkrasnejsi mesto v Evrope.
   Trosku si me, ale zarazil - co ma Mallorca spolecneho s Katalanskem? Balearske ostrovy jsou preci autonomni oblasti (jako prave Katalansko) nebo se pletu? Spolecne maji jen uredni jazyky - katalanstina, spanelstina. Diky za upresneni ;)
   Jinak souhlas s kolegou nize, zivot fanklubu a cestopisy jsou fajn, ale ... chapu i tve vysvetleni. Hodne stesti do budoucna

   • Migueli Systémový administrátor
    18.07.2018, 15:27

    Jj, já taky smiley Hlavně doufám, že dělají časosběrné záběry ze stavby už hodně dlouho.

    Máš pravdu. Omlouvám se, já prostě z nějakého záhadného důvodu vždy tyto ostrovy bral jako součást Katalánska - ani nevím proč a byl jsem o tom tak přesvědčen, že jsem si to ani neověřil smileyZnak, vlajka, úřední jazyk katalánština, poloha, spojitost s Gaudím... kdo ví, co všechno mě zmátlo.

    Díky, snad to bude lepší. Z mojí strany jsou cestopisy a fanklub to jediné, o čem budu psát. Navíc prostě není čas a jako redaktor už jsem toho napsal dost smiley

   • Migueli Systémový administrátor
    19.07.2018, 08:36

    Opraveno. Díky za upozornění.

 • Migueli Systémový administrátor
  16.07.2018, 14:06

  Co kdyby se pár z vás heclo a taky nějaký ten blog napsali? smiley

 • roman1978
  17.07.2018, 07:21

  A co kdyby se vás par heclo a napsalo něco o FC BARCELONA. Třeba, ze se koupil obránce, co je to zač atd.

  Ta vaše Cestomanie a Objektiv je pro fotbalové fanoušky k ničemu. To si i víc o FC Barceloně přečtu kdekoli jinde. I třeba na Eurofotbalu.

  • Migueli Systémový administrátor
   17.07.2018, 07:33

   Sehnání nových redaktorů a motivace těch stávajících je jedna z priorit před novou sezónou. Bohužel to není tak jednoduché.

   • roman1978
    17.07.2018, 15:45

    To by bylo super. Koukám na tento web i několikrát denně a už jsem si zvyknul na zklamání, že nic nového smiley

    • Kris
     19.07.2018, 13:02

     A co keby si sa hecol TY a napisal nieco o FC BARCELONA?

     • Alirael
      22.07.2018, 17:28

      Teoria ze ked je citatel nespokojny s obsahom tak ma zacat pisat sam je velmi zabavna.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit
Fan-Shop