CA Osasuna 1:2 FC Barcelona

Barcelona přes nepřízeň rozhodčího a zejména přes zkrat Lewandowského, který se nechal po půlhodině vyloučit, otočila utkání v Pamploně. Velmi cenné tři body blaugranas vydřeli po gólech Pedriho a Raphinhy.

Lépe začala domácí Osasuna, která favorita zaskočila a v 6. minutě měla hned dvě dobré šance. Ty sice vyústily pouze v rohový kop, ale z něj už gól padl. Bylo nicméně těžko pochopitelné, že rozhodčí branku uznali, přestože bránící Alonso byl zcela jasně faulován.

Odpovědět se rovněž z rohového kopu snažil Torres, ovšem jeho hlavička letěla nad. Na druhé straně v 16. minutě využil Avila dalšího zaváhání v barcelonské defenzivě, ale ani on nebyl přesný. Neúspěšné střelecké pokusy si pak připsali také Balde a Lewandowski.

Právě Lewandowski se ve 31. minutě postaral o druhý klíčový moment večera, bohužel v negativním slova smyslu. Polský útočník nedbaje žluté karty naskočil loktem na Unaie Garcíu, aby mu oplatil předchozí souboje, a byl po zásluze vyloučen. V tu chvíli to s barcelonskými šancemi na obrat vypadalo velmi bídně.

Avšak trenér Xavi dokázal rychle zareagovat, naopak jeho protějšek Arrasate jako by nevěděl, jak s neočekávaným vývojem zápasu naložit. I když se Osasuna dostala více do hry, Barca se semkla a další soupeřovy akce obstojně kontrovala. Kromě toho si zachovala převahu na balonu a dokázala i nebezpečně zaútočit. Po pravé straně tahal výpady Dembélé, nalevo podporoval Alba Torrese.

Krátce před koncem poločasu dokonce tato spolupráce skončila gólem, jenže Torres byl v ofsajdu. Na odchodu do šaten pak vyfasoval červenou kartu Piqué, jenž věděl, že už hrát nebude, takže si šel popovídat se sudím Manzanem.

Do druhé půle nastoupila Barcelona v bojovném duchu a hned ve 48. minutě slavila vyrovnání. Alba opět nacentroval na Torrese, který na sebe navázal dva obránce a odraženého míče mohl využít osamocený Pedri. Mladý záložník se příležitosti nezalekl a tvrdou ranou srovnal gólový stav.

Následující desítky minut přece jen Osasuna přidala na intenzitě a častěji se tlačila do zakončení. Hodně vidět byl Avila a střelecké pokusy přidali také Kike a David García. Dvě dobré šance ale skončily na bočních sítích Ter Stegenovy brány, a tak Barca stále vzdorovala. Na útočení ve větším počtu už Katalánci neměli tolik sil a také se snažili být opatrní, pročež to zkoušeli hlavně individuálně.

Xavi se nehodlal smířit s bráněním remízy, a tak na závěrečných zhruba 20 minut poslal do hry Gaviho za Christensean a Fatiho s Raphinhou za dvojici Dembélé-Torres. Odvaha se Barceloně vyplatila. V 85. minutě De Jong výtečným dlouhým nákopem oslovil Raphinhu a ten mazácky z hranice pokutového území hlavičkou zaskočil brankáře Fernándeze. V posledních minutách se Barca i s trochou štěstí ubránila závěrečné šanci Osasuny a před mistrovstvím světa tedy vede tabulku.

8. listopadu 2022, 21:30 El Sadar Nova Sport 4

CA Osasuna

1 : 2 Jesús Gil Manzano

D. García (A - R. García) 6'
  11' Lewandowski
  31' Lewandowski (2. ŽK)
  37' Alba
Cruz 45+2'
  45+4' Piqué (mimo hřiště)
D. García 46'
  48' Pedri
Torró 54'
Moncayola 61'
  66' Balde
  85' Raphinha (A - De Jong)

Fernandez - Vidal, U. García, D. García, Cruz - R. García (75' Peňa), Moncayola, Torró (59' K. García), Gómez (83' Barja) - Oroz (75' Brasanac) - Avila (83' Budimir)

Ter Stegen - Balde, Christensen (74' Gavi), Alonso, Alba - Pedri (89' Riad), Busquets, de Jong - Dembélé (78' Raphinha), Lewandowski, Torres (78' Fati)