CoolCamp

FRANCESC MITJANS MIRO

FRANCESC MITJANS MIRO

Psalo se datum 20.11.2006. Toho dne zasáhla nejen celé Katalánsko, ale celý svět FC Barcelony, těžká a smutná zpráva; Francesc Mitjans i Miró, architekt, který navrhnul slavný Camp Nou, zemřel v pondělí nad ránem. Jeho život se zastavil ve věku 97-mi let. Design, kterým zasel nové standarty pro fotbalové stadiony celosvětové úrovně, jej učinil jednou z nejvíce uznávaných osobností nejen FC Barcelony, ale i světové architektury.

Otec Nou Campu zemřel ve věku 97 let po vynikající a slavné stavitelské kariéře. Francesc Mitjans, který se narodil v Barceloně v létě roku 1909, navrhl nový stadion místo nedostačujícího Les Corts (na jehož stavbě se taktéž podílel) a vytvořil tak jeden z nejsymboličtějších fotbalových stánků na celém světě. Francesc Mitjans zemřel necelý jeden rok před tím, než by Camp Nou (otevřený roku 1956) oslavil padesáté narozeniny od svého založení.

Myšlenky na stadion

V rozhovoru poskytnutém magazínu Barça v červnu 2005, architekt zavzpomínal na několik podstatných a nezbytných aspektů jeho nejslavnější tvorby: "Barcelonský stadion měl být důkazem počátku odvážné architektury, do té doby netypické smělosti, zejména při řešení upotřebení unikátních technologických zpracování, vzhledem k míře a rozměrům stánku (Nou Camp má výjimečné akustické schopnosti ? zvuk se odráží a krouží po obvodu tribun ?pozn.př.), a pro specifickou nižší tribunu stadionu s jejími neskutečnými 40-ti metry zastřešení." 

Francesc Mitjans také řekl, že chtěl ?...přijít s něčím, co bude dlouho ojedinělé a nezapomenutelné, co bude přímo zosobněním a symbolem klubu. Barça nechtěla být nikdy limitována kapacitou stadionu, a barcelonští fanoušci nikdy nechtěli stát mimo stadion, jak se tomu stávalo u Les Corts, což bylo důvodem obrovské kapacity Nou Campu".

Osobnost

Stranou od barcelonského stadionu, byl Francesc Mitjans zapojen do mnoha dalších důležitých projektů, čímž od roku 1950 doslova vléval novou krev do života katalánské architektury a nasměroval ji směrem kupředu. Byl mimo jiné designérem Real Club Náutico de Barcelona, zbudované roku1958, a Banco Atlántico, které je dnes centrálou kanceláří Banco de Sabadell.


Diskuze ke článku

Žádné diskuzní příspěvky. Buďte první!


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit