Turci opraví Camp Nou za 900 milionů eur. Se stavbou sportovišť mají mizivé zkušenosti

Turci opraví Camp Nou za 900 milionů eur. Se stavbou sportovišť mají mizivé zkušenosti

Katalánský velkoklub se vrátí na svůj stadion v listopadu 2024. Vítěz tendru garantoval tento termín. FC Barcelona svěřila rekonstrukci svého stadionu turecké společnosti Limak Construction. Překvapivě se firma dosud nespecializovala na výstavbu sportovních zařízení.

Limak Construction byla založena v roce 1976. Od té doby se stala druhou největší stavební společností v Turecku. Podle amerického týdeníku Engineering News-Record patří ve svém oboru mezi 250 podniků největších na světě. Firma ve výběrovém řízení porazila společnosti jako Ferrovial, Acciona, Sacyr a FCC, ačkoli tuto skutečnost klub oficiálně nepotvrdil.

Turečtí stavebníci se dosud zabývali především výstavbou veřejně prospěšných budov na Blízkém východě. Pracovali na stavbě dálnic, letišť, přehrad a dalších velkých budov v zemích jako je Rusko, Kuvajt, Pákistán, Katar a Saúdská Arábie. Mnoho projektů bylo samozřejmě i v Turecku, kde postavili budovu Centrální banky.

Limak Construction se zabývá také energetikou a cestovním ruchem. S budováním tak velkého sportovního zařízení, jakým je Spotify Camp Nou, však nemá firma žádné zkušenosti. Doposavad byla společnost zodpovědná pouze za výstavbu stadionu Mersin v Turecku, který pojme 25 tisíc diváků.

V tomto areálu se v roce 2013, kdy byly práce dokončeny, konaly Středomořské hry a pravidelně zde hraje tým ze čtvrté ligy Yeni Mersin. Stadion má tři hvězdy UEFA a náklady na jeho výstavbu se vyšplhaly na 100 milionů eur. Nechybí řádná VIP zóna, prostor pro ubytování, prostor pro firemní hosty, restaurace a další stravovací zařízení, obchody, dokonce i policejní stanice a zdravotní středisko.

Průhlednost procesu

Barcelona uspořádala před nedávnem tiskovou konferenci, aby objasnila podrobnosti výběrového řízení. Nejprve právnička z oddělení compliance (zabývající se kontrolou dodržování zákona a zavedených interních norem) Laura Mas uvedla, že se postup skládá z pěti fází.

Po výběru společností byly informovány o podmínkách požadovaných Barcelonou. Klub poté nejprve nabídky posoudil a následně je podrobně ověřil na technické a finanční úrovni. Zástupce barcelonského oddělení pro dodržování předpisů potvrdil, že proces měl jasná kritéria a byl veden transparentním způsobem.

Mas přiznala, že to bylo vedení Blaugranas, které požádalo o vytvoření orgánu kontrolujícího všechny projekty v rámci Espai Barca, který má kromě compliance i oddělení interního auditu a externí poradenskou společnost.

Navíc odhalila roli Goldman Sachs v celém procesu. Finanční instituce měla požádat ratingové agentury o posouzení finanční solidnosti společností účastnících se výběrového řízení.

Termín je klíčovým aspektem

Poté se slova ujala viceprezidentka Elena Fortová. Představila harmonogram výstavby. "Práce mají začít v červnu, jakmile skončí sportovní klání. V sezóně 2023/2024 se Barcelona přesune na Montjuïc a na Camp Nou se vrátí 29. listopadu 2024, u příležitosti 125. výročí klubu," vysvětlila zástupkyně klubu.

Fortová zdůraznila, že většina prací bude do té doby dokončena. Barcelona bude hrát v částečně otevřeném areálu, ale celá stavba by měla být dokončena v červnu 2026. Časová náročnost byla pro barcelonské úřady naprosto klíčovou otázkou a společnost Limak Construction souhlasila se všemi podmínkami.

Klub chce začít sklízet výhody svého stadionu co nejdříve, především kvůli své finanční situaci.

Na začátku svého projevu ještě Fortová dodala, že mít současný stadion kvůli jeho stáří je spojeno s nutností vynakládat velké výdaje. Smlouva s Limak Construction v této souvislosti počítá se sankcemi za nedodržení termínu, přestože zástupci klubu nehodlali čísla zveřejnit s důrazem, že jde o důvěrné informace.

Náklady a nedostatek zkušeností s výstavbou sportovních zařízení viceprezidenka také připustila. Stejně jako, že byly stanoveny maximální náklady na provedení práce, které není možné překročit. Jak bylo dříve dohodnuto, činí přibližně 900 milionů eur. Limak Construction má v tomto ohledu poskytnout klubu veškeré záruky.

V reakci na obvinění novinářů uvedla Fortová, že zkušenosti se stavbou stadionů nejsou vždy nutným požadavkem a při výběru vítěze výběrového řízení bylo zohledněno mnoho technických problém. Poukázala na to, že Limak postavil "nejlepší letiště na světě v Istanbulu" a v oblasti civilních staveb je "jednou z nejlepších stavebních společností na světě".

Dodala, že kromě toho architekti stadionu podpořili výběr stavební firmy. Není však známo, zda Limak v rámci projektu Espai Barca postaví i novou halu Palau. Smlouva se vztahuje pouze na Spotify Camp Nou, nikoli na celý projekt.

Nyní, když byla vybrána společnost, která se bude zabývat přestavbou, bude muset Barcelona dokončit dohody o financování zařízení. Fortová opravila, že Goldman Sachs nebude Barceloně na tento účel půjčovat peníze, ale bude hledat subjekty, které budou projekt financovat. V této souvislosti působí JP Morgan také jako zprostředkovatel.

Když se jí novináři zeptali na odmítnutí španělských společností, viceprezidentka odpověděla, že "Barça se nezavázala k výběru místní společnosti a že projekt je internacionalistický s globálním dopadem."

Zakladatel Limak Construction spojený s fotbalem

Zajímavostí je, že zakladatelem Limak Construction je Nihat Ozdemir, který byl také tři roky prezidentem Tureckého fotbalového svazu. Pátý nejbohatší Turek na seznamu Forbes je nyní čestným prezidentem společnosti, která bude zodpovědná za přestavbu barcelonského stadionu.

Ozdemir se s Laportou setkal v březnu loňského roku na stadionu Galatasaraye u příležitosti zápasu proti Barceloně v Evropské lize. Turek tehdy zastupoval tureckou federaci. Podle deníku Mundo Deportivo jsou oba muži od té doby v kontaktu.


Zdroje: fcbarca.comDiskuze

Migueli
Systémový administrátor

Tomu termínu uvěřím, až tam na tom zápase budu osobně. Jinak je můj tip srpen 2025 - pokud budeme mít štěstí.

24.01.2023, 20:14
Myšák Migueli
Systémový administrátor

Kdy budeme moct žádat o vstupenky na otevíračku nového Camp Nou? 😀

24.01.2023, 20:42
zaky94 Myšák

jono :D

26.01.2023, 11:18

slovo transparentnost nesmí chybět

25.01.2023, 07:30

Novináři se jako vždy snaží klást "chytré" otázky a hledat dramata. Pokud vím, Camp Nou už stojí. Jedná se o rozsáhlou rekonstrukci. Důležité je, jaký je projekt a jde o to, aby to nebyla garážovka. A jestli za sebou mají to letiště? To opravdu není žádná kadibudka. Spíše mám strach z prodlev a zmatků na straně investora.

25.01.2023, 17:58

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

Tabulka LaLigy

1. FC Barcelona 53
2. Real Madrid CF 45
3. Real Sociedad de Fútbol 39
4. Club Atlético de Madrid 35
5. Rayo Vallecano de Madrid 32
6. Villarreal CF 31
Zobrazit celou tabulku

Ligoví střelci

1. Robert Lewandowski 14
2. Joselu 11
3. Iago Aspas 9
4. Borja Iglesias 9
5. Karim Benzema 9
20. Ousmane Dembélé 5
22. Pedri 5
33. Raphinha 4
43. Ansu Fati 3
66. Sergi Roberto 2
Zobrazit celou tabulku

 

Chat