Velký rozhovor s Messim: Mám v plánu ukončit kariéru v Barceloně a mým nejoblíbenějším zápasem bylo El Clásico v roce 2011

Velký rozhovor s Messim: Mám v plánu ukončit kariéru v Barceloně a mým nejoblíbenějším zápasem bylo El Clásico v roce 2011

Již včera jsme vám přinesli drobný útržek z rozhovoru Lionela Messiho pro rozhlasovou stanici RAC1 a nyní vám z něj dokládáme kompletní přepis. Argentinský fotbalista pohovořil kromě myšlenek na odchod ze Španělska či Neymarovi Júniorovi také o svých nejoblíbenějším zápase a gólu nebo prozradil, že by rád pověsil kopačky na hřebík v Barceloně.

Co si myslíš o tom, když jsi srovnáván s bohem?

Neřeším to, ale zároveň se mi to ani nelíbí. Vím, že se to neříká ve špatné víře, ale je velice přehnané být takto nazýván. V první řadě proto, že mí synové v tomto věku naslouchají a vše opakují. Proto není dobré, že slyší takové věci.

Jak snášíš tlak?

Jsem člověk, který se uzavře do sebe a nemluví o svých problémech či obavách. Soustředím se na svou rodinu a vždy jsem se s tím vypořádal přirozeně. Snažím se soustředit na fotbal a užívat si to a nemyslet na všechno, co s sebou nese fakt být profesionálem.

Trápí tě tvá sláva ve spojitosti s tvými dětmi?

Thiago má skupinku úžasných přátel ze školy a sdílí spolu opravdové přátelství. Teď jsou starší a zjišťují, co dělá otec Thiaga. Jsem však klidný, protože vím, že to jsou přátelé, jelikož to tak i cítí. Myslím si, že Thiago je inteligentní a dokáže některé řeči nevnímat.

Trávíš více času doma nebo venku?

Rád trávím čas doma, ale děti mě nutí z něj odcházet.

Sleduješ nějaké seriály?

Nejsem fanatikem do seriálu, ale když se někdy Antonela dívá na něco jakmile usnou děti, dívám se s ní. Posledně jsme viděli jeden argentinský seriál zvaný Marginal a byl jiný, než ty, na které jsme si zvykli.

Hraješ videohry?

V dětství jsem hrál hodně a později přestal. Poslední dobou ale zase hraji častěji, protože Thiago je fanouškem videoher a žádá mě, abych si s ním zahrál.

Řekl sis někdy, že už si nevíš rady?

Objevily se okamžiky, při kterých jsem se cítil unavený a to z různých okolností. Zažil jsem to několikrát, obzvláště v letech 2013 a 2014, kdy začaly problémy s penězi a vším, co se objevilo v médiích. Pro mě a mou rodinu to bylo velmi obtížné, jelikož lidé příliš neví o tom, co se stalo a poslouchají a vyjadřují své názory. Tisk napomohl k rozšíření všeho a byl jsem tím prvním, který si myslel, že má sloužit jako příklad. Proto bylo všechno tak složité a je dobré, že mí synové byli malí a nerozuměli tomu, co se dělo.

Myslel jsi tehdy na odchod?

Když se objevil ten poprask s penězi, myslel jsem, že odejdu a to ne z Barcelony, ale ze Španělska. Cítil jsem, že se mnou bylo špatně zacházeno a nechtěl jsem zde zůstat. Měl jsem otevřené dveře do mnoha klubů, ale nikdy neměl konkrétní nabídku, protože každý věděl, že chci zůstat v Barceloně. Tato situace šla přes to, jak jsem se v klubu cítil.

Dává ti současný barcelonský projekt šanci na úspěch v této sezoně?

Domnívám se, že ačkoliv jsme měli na začátku sezony problémy, máme skvělé hráče v našem týmu a dokážeme vyhrát všechno. Jsme zde proto, abychom vítězili a získávali trofeje a na to míříme i tento rok. V posledních letech jsme vždy měli vítězný projekt, ale Ligu mistrů jsme nevyhráli naší vinou, nikoliv projektu či trenéra.

Zůstaneš v Barceloně?

Samozřejmě, jestli mě tedy budou chtít. Budu nadšený, když zde setrvám. Pořád jsem plánoval, že zde setrvám a nic se nezměnilo.

Objevily se nějaké informace ohledně tvého nového kontraktu?

Myslím si, že ne. Nejsem si jistý, ale z toho, co mi řekl můj táta, si myslím, že se neobjevily nové zprávy. Vždy jsem byl mimo vyjednávání, protože jsme s klubem v těchto záležitostech neměli jediný problém a všechno bylo velmi snadné.

Setrváš v Barceloně do konce své kariéry?

Věříme, že ano, ovšem nikdy nevíte. Aktuálně zůstáváme v Barceloně a v tomto momentě začíná být čím dál tím více jasné, že ukončím mou kariéru zde a to hlavně proto, jak se v klubu cítím a jaké zde cítím emoce. Je to zároveň i kvůli rodině, se kterou se v tomto městě cítíme dobře. Nerad bych přerušil pouta mých synů, což se v určitém bodu života stalo mě. Nechci, aby prožívali totéž a máme naději, že zde zůstaneme do konců našich životů i po konci kariéry.

Snil jsi o hraní za Newell’s.

Je pravdou, že jako dítě jsem vždy snil o tom, že si za Newell’s zahraji a chtěl jsem zkusit argentinský fotbal, protože by to bylo něčím speciálním. Někdy však musíte více než na to, co chcete vy, myslet na rodinu a to proto, že je tím nejdůležitějším.

Jak se cítíš po fyzické stránce?

Pořád mi schází něco na to, abych byl 100% připravený. Zápas se Sevillou byl teprve druhým, v němž jsem odehrál 90 minut. Na začátku jsem byl unavený a měl těžké nohy. To je po tak dlouhém rehabilitačním období a následném obnovení zranění normální a jdu krok za krokem. S každým dalším utkáním se budu cítit lépe.

Co si myslíš o adaptaci Griezmanna?

Není snadné hrát za Barcelonu a pro jakéhokoliv hráče, který přichází z venku a neznám filozofii a metody klubu je to velmi obtížné. Griezmann byl zvyklý hrát odlišným způsobe, než hrajeme tady, ale nemám o něm žádné pochybnosti, protože to je chytrý hráč s velkou kvalitou. Nakonec se přizpůsobí.

Říkalo se, že jsi nechtěl přestup Griezmanna, jelikož jsi dával přednost Neymarovi.

To, že jsem nechtěl Griezmanna, je pochopitelně lež. Loni jsem říkal, že je jedním z nejlepších hráčů a ti nejlepší jsou vždy vítáni. Neymara jsem rovněž chtěl ze stejného důvodu, jelikož je unikátní a jedním z nejlepších. Mít jej zde by bylo velmi důležité k dosažení našeho cíle. V případu Neymara se ale musíte dívat i mimo sport. Spoustu socios (členů klubu, pozn. přek.) jej nechtělo zpět poté, co všechno se stalo. Ze sportovního hlediska jsem ale chtěl, ať přijde.

Tvrdil jsi, že nevíš, zdali klub udělal všechno možné pro to, aby přivedl Neymara.

Neřekl jsem to proto, abych zaútočil na vedení. Řekl jsem to proto, že to opravdu nevím. Nezúčastnil jsem se vyjednávání. Mnoho lidí říká, že organizuji přestupy, ale vím pouze to, o čem jsem já s Neymarem hovořil. Neznám vztahy ostatních stran.

Myslíš si, že Neymar lituje odchodu z Barcelony?

Podle mého ano. Museli byste se zeptat jej, ale zdá se mi, že brzy po odchodu si uvědomil svou chybu, že se špatně rozhodl. Znám jej a vidím, co se děje. V jeden moment jsem si myslel, že pokud nepřijde do Barcelony v tom okně, odejde do Realu, jelikož chtěl PSG skutečně opustit, což i otevřeně prohlásil. Myslel jsem si, že po něm Florentino půjde. Nevylučuji, že v budoucnu zamíří do Barcelony nebo Realu. Ve fotbale se může stát vše a nic nelze vyloučit. Prezident řekl, že nyní přijít nemohl, ale uvidíme, zdali se taková možnost objeví v budoucnu.

Měl jsi nějaké pochybnosti nad Valverdem po porážce v Liverpoolu?

Už jsem to říkal několikrát, že Liverpool byl naše vina. Nemohlo se nám to stát poté, co se stalo v Římě, avšak jsme měli blok a zápas z předchozího roku v našich hlavách. A bylo to horší. Nebyla to vina trenéra. Rovněž se tvrdilo, že rozhodnutí o setrvání Valverdeho bylo mé, což nebyla pravda. Rozhodl o tom klub a pro mě a tým to bylo radostné, jelikož je trenérem, kterého podporuje. Chceme jej, stejně jako to bylo v případě Luise Enriqueho a předchozích trenérů. Abychom dosáhli našich cílů, musíme být jednotní.

Mrzí tě nevyužité šance na vítězství v Lize mistrů?

Myslím si, že jsme nevyužili více šancí a mohli jsme Ligu mistrů vyhrát – a to nejednou. Nepovedlo se nám to ale a bohužel jsme tuto soutěž už dlouhou dobu nevyhráli.

Získáš v letošním roce Zlatý míč?

Nemám ponětí. Bylo by to pěkné, ale pokud se to nestane, nebudu se cítit zklamaný, jelikož individuální ceny pro mě nikdy nebyly prioritou. Byl bych zklamán, kdyby to byl další rok bez vítězství v Lize mistrů. Cílem nás všech je vrátit tento pohár zpátky do Barcelony.

Jaký je Gerard Piqué?

Geri je velmi transparentní a inteligentní osoba. Říká, co si myslí a to bez obav z následků. Je neustále upřímný a vždy se snaží všemu postavit. Je velmi radostný a zábavný.

Věděl jsi o tom, co se chystal říct po utkání s Getafe?

Ne, na ten zápas jsem ani nejel. Geri nikdy nikoho neinformuje a zaskočil mě. Je v Barceloně už hodně let a ví, jak se vypořádat s určitými tématy. Já bych to upřímně neudělal, protože v moment, kdy jsme na tom nebyli nejlépe, zadělával na trable. Geri je však takový – něco cítil a řekl to. Nejdůležitější je, že se nyní všem vede dobře a jdeme jedním směrem.

Tvrdí se, že kabinu řídí hráči.

Hráči nikoho nevedou, to je samozřejmé. Ukázalo to několik událostí a mluví se o tom stejně, jako o tom, že já rozhoduji, koho přivést a koho ne. Musíme se s tím naučít žít.

Kdy jsi naposledy v poklidu hovořil s prezidentem Bartomeem?

Naposledy po vyřazení od Liverpoolu. Nemáme žádný problém a všechno je v pořádku. Nesetkali jsme se od té doby proto, že to nebylo nutné, ovšem když se máme vidět, nebude to problém.

Konzultuje klub přestupy s šatnou?

Není to tak, že by je s námi konzultovali, ale když se objevilo téma Griezmann nebo Neymar, ptali se nás, jestli by to bylo dobré pro tým nebo jestli by to fungovalo. Vyjádřili jsme svůj názor, ale neučinili žádné rozhodnutí.

V průběhu zápasu se Sevillou jsi hájil Dembélého tvrzením, že neumí španělsky.

Možná jsem to řekl špatně, ta slova na adresu Dembélého byly dílem improvizace. Chtěl jsem říci, že by pro něj bylo velmi obtížné tohle říct, jelikož má problém s tvorbou vět. Později mě podpořil trenér na tiskové konferenci. Byl jsem překvapen, že Mateu tomu tak jasně rozuměl, jelikož Ousmane má stále potíže s tím mluvit španělsky, ačkoliv rozumí všemu a snaží se být pochopen. Je však pro něj těžké být jasný.

Co si myslíš o systému VAR?

Video se mi líbí a jsem jeho fanouškem, ale myslím si, že stále nechává za sebou hodně pochyb a nepoužívá se správně. VAR je zde proto, aby smetl pochybnosti, ale to nedělá.

Bylo pro vás obtížné nahradit Xaviho a Iniestu.

To bylo zřejmé už po jejich odchodu, jelikož bylo nemožné najít dva hráče jako tyto. Mívali jsme 90 % držení míče a když jsme jej ztratili, hned jsme jej získali zpět. Věděli jsme, že se to stane a myslím si, že máme úchvatné záložníky, nicméně Xavi s Iniestou byli unikátní a proto se změnila i filozofie týmu. Všechno totiž šlo skrz ně.

Myslíš si, že se Xavi vrátí do Barcelony?

Myslím si, že až bude chtít, tak se Xavi vrátí. Je vzdělaný, připravuje se a v určitý moment se tady vrátí. Mám pocit, že to bude podobné jako v éře Guardioly a půjde to tímto způsobem. Nevím, jestli ještě budu tehdy hráčem.

Jak dlouho potrvá tvá kariéra?

Každým rokem zkouším sám sebe, jestli se cítím dobře nebo špatně a zdali mohu pokračovat v mé kariéře. Jsem už v tom věku, kdy všechno začíná něco stát a to je normální. Nemohu říct, že budu hrát do určitého věku. Nechci si uzavírat manévrovací prostor.

Co si myslíš o rychlém propuštění Valdése?

Z toho, co se stalo Valdésovi, jsem byl překvapen. Od dne, kdy zde dorazil, až do konce případu. Nemohu toho říct více, jelikož o tom nevím příliš. Viděl jsem jen, jak se objevila tato informace a bylo překvapující, že odešel tímto způsobem.

Prezentoval jsi svou nejlepší verzi v éře Guardioly?

Každý rok se snažím rozvíjet, zlepšit a vyvíjet. Éra Guardioly byla unikátní, ale od té doby jsem se hodně rozvinul.

Jaký moment v tvé kariéře byl nejlepším pro tebe?

Je těžké zvolit jeden okamžik. Zažil jsem jich hodně napříč různými etapami. Myslím si, že pod Guardiolou to byla jedna z nejlepších ér ve fotbalovém i jakémkoliv jiném ohledu.

A naopak nejhorší?

Nejhorší jsem zažil v letech 2013 a 2014 s finančními problémy nebo zraněním na 2-3 měsíce.

Tvůj nejlepší gól?

Hlavička ve vítězném finále Ligy mistrů v Římě.

Jaké nejobtížnější obraně jsi čelil?

Nevím, avšak měli jsme těžké soupeře a to obzvláště mezi anglickými celky, které byly fyzicky velice silné. V posledních letech se fotbal stal více defenzivním a taktickým. Vypořádávali jsme se s mnoha silnými obranami a je složité vybrat jednu.

Jaký byl nejlepší tým, kterému ses postavil?

Za nejlepší tým, proti kterému jsem hrál, považuji španělskou reprezentaci. Nastoupili jsme proti sobě v přáteláku v roce 2010 před Mistrovstvím světa, bylo to na stadionu Atlétika a soupeř mě hodně překvapil.

Nejlepší zápas?

Nejlepší vzpomínky mám na semifinále proti Realu, kde jsme vyhráli 2:0. Netuším, jestli to byl můj nejlepší zápas, ale bylo to speciální.

Kdo byl podle tebe nejlepším trenérem?

Myslím, že Guardiola, nicméně velmi blízko je i Luis Enrique.

Existuje nějaký tvůj bývalý spoluhráč, se kterým nechceš mít nic společného?

Ne. Se všemi jsem vždy měl dobrý vztah a rovněž se domnívám, že by nikdo neřekl tohle naopak o mě.

Chybí ti Cristiano?

Byl bych raději, kdyby zůstal v Realu. Je to přídavek k rivalitě El Clásica.

Jak hodnotíš Real?

Real bude na konci sezony bojovat o všechno, protože má velmi dobré hráče, ale bylo jasné, že pocítí Ronaldův odchod.

Co ti přikazuje kapitánská páska?

Nepřikazuje mi nic, nemám jí kvůli tomu. Je to krásná zodpovědnost a pocta.

Mluvíš katalánsky?

Vždy jsem hovořil španělsky a na katalánštinu si nikdy nezvykl. Mé děti jí mluví perfektně.

Co si myslíš o převzetí Kříže sv. Jiří (jedné z nejvyšších civilních poct v Katalánsku, pozn. přek.)?

Bylo to působivé. Vyhrál jsem hodně cen, ale tato byla unikátní, jelikož se týkala celého mého života. Jsem zde déle, než jsem byl v Argentině, mí synové jsou Katalánci a Mateo se narodil 11. září (národní svátek v Katalánsku, pozn. přek.). Nelze být větším Kataláncem.


Zdroje: fcbarca.comKomentáře

zaky94
Tipér

Díky za překlad smiley

10.10.2019, 12:44
roman1978
Tipér

já tak strašně moc nechci ať někdy skončí.

10.10.2019, 13:12

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit

Novinky

Dohoda s Depayem

Memphis Depay je další posilou pro příští sezónu. Měl by podepsat smlouvu do roku 2023, s možným prodloužením o rok. O transferu informuje Fabrizio Romano. 


Prodlouží Dembelé?

Vedení Barcelony začalo dle Sport.es intenzivně pracovat na prodloužení smlouvy Ousmane Dembelého. Hráčovi vyprší kontrakt v létě 2022. Cílem je prodloužit smlouvu ještě před koncem mistrovství Evropy, v případě, že se to nepodaří bude hráč umístěn na přestupní listinu.


Soupeř v rámci Joana Gampera

V rámci tradičního přípravného poháru Joana Gampera si Barcelona pozvala Manchester City. Zápas bude věnován Juanu Carlosovi Unzuému a podpoře v boji proti ALS.


Pellegrini v hledáčku Barcelony

Katalánský velkoklub má podle informací Mundodeportivo v hledáčku Lorenza Pellegriniho. Italskému záložníkovi ve službách AS Řím vyprší smlouva v létě 2022 a jeho tržní cena je 40 mil. euro.


Koeman zůstává

Vedení Barcelony dnes odpoledne potvrdí setrvání Ronalda Koemana v pozici hlavního trenéra. Zároveň by mu měl být prodloužen kontrakt do roku 2023.

Zobrazit více novinek

Tabulka LaLigy

1. Club Atlético de Madrid 86
2. Real Madrid CF 84
3. FC Barcelona 79
4. Sevilla FC 77
5. Real Sociedad de Fútbol 62
6. Real Betis Balompié 61
Zobrazit celou tabulku

Ligoví střelci

1. Lionel Messi 30
2. Antoine Griezmann 13
3. Ousmane Dembélé 6
4. Ansu Fati 4
5. Pedri 3
6. Jordi Alba 3
7. Frenkie de Jong 3
Zobrazit celou tabulku

 

Chat