CoolCamp

KRÁSY BARCELONY IV

KRÁSY BARCELONY IV

Dalších 5 zajímavých míst v Barceloně. Tentokrát také Mekka všech fanoušků FC Barcelony – Camp Nou.

 

Camp Nou

Stadion FC Barcelony se stavěl 3 roky a byl otevřen v roce 1957. Stadion pro více než 99 tisíc diváků je největším fotbalovým stánkem v Evropě. Pokud se někomu zdá, že zvenku nevypadá až tak velký, je to způsobeno především tím, že celé první patro je pod úrovní země a velikost stadionu si tak uvědomíte až při vstupu na tribuny. Od UEFA a dalších organizací má tento stadion nejvyšší hodnocení, a tak může hostit všechny nejprestižnější zápasy – včetně finále Ligy mistrů, což se naposledy stalo v roce 1999, kdy Manchester United porazil Bayern Mnichov 2:1. Tento stadion hostil kromě sportovních akcí také řadu koncertů a dalších událostí – dokonce i mši papeže, kterou navštívilo více jak 120 tisíc lidí. Najdeme zde veškeré potřebné zázemí pro hráče, fanoušky i pro vedení klubu, a také Muzeum FC Barcelony – nejnavštěvovanější muzeum v celé Barceloně. Camp Nou brzy projde rekonstrukcí a jeho kapacita bude navýšena na 105 tisíc míst. Nový Camp Nou měl být původně hotový v roce 2021, ale již dnes se mluví o zpoždění minimálně o rok.

Hodnocení autora: 11/10.

Komentář autora: Camp Nou je prostě srdeční záležitost a těžko popsat pocity, které mám při každé jeho návštěvě. Zvenku sice není tak krásný a rekonstrukce už je docela nutná, vevnitř je však naprosto úžasný. Interiérem nemyslím chodby, schody a podobně, ale hlavně tribuny. Pohled z hlavní tribuny na tribunu Lateral s nápisem Més que un Club nikdy neomrzí a teprve až na tribunách a hlavně dole u trávníku si uvědomíte jak obrovský stadion to je. A zápasy na stadionu? Každý je nezapomenutelným zážitkem – ale pozor, zápasy na Camp Nou jsou jako droga – s každou další dávkou budete chtít více… A jestli se na něco v budoucí Barceloně těšit, tak kromě dostavění Sagrada Família je to právě zrekonstruovaný Camp Nou.

 

Casa Terrades

Casa Terrades nebo také Casa de les Punxes (dům jehel/věží). Tato stavba byla postavena v roce 1905 architektem Josepem Puigem (který postavil také Casa Amatller) na zakázku sester Terradesových. Stavba středověkého rázu, připomínající evropské gotické stavby, zaujme především svými šesti věžemi. Dům je stále v osobním vlastnictví a teprve na podzim roku 2016 byl zpřístupněn veřejnosti (lístek stojí 12,5 euro). V roce 1976 byl Casa Terrades prohlášen za španělskou kulturní památku.

Hodnocení: 8/10.

Komentář: Casa Terrades sice není tak výrazný jako domy Gaudího, přesto vás jeho věže okamžitě zaujmou. Krásná stavba, která spíše připomíná zámek, určitě stojí za návštěvu. Nachází se mezi Sagrada Família a La Pedrera, takže se dá navštívit při cestách za Gaudího skvosty.

 

Font Mágica

Největší fontána v Barceloně byla také vybudována pro Mezinárodní výstavu v roce 1929. Funguje na recyklované vodě, aby se šetřila pitná voda. Představení, které zahrnuje gejzíry vody, světlo a hudbu, se stalo jednou z nejpopulárnějších atrakcí v Barceloně. Fontána se nachází mezi Placa d’Espanya a Muzeem umění. Fontána prošla několika rekonstrukcemi – v roce 1992 před Olympijskými hrami a naposledy pak na jaře roku 2015. Představení je zdarma.

Hodnocení: 10/10.

Komentář: Font Mágica jsem navštívil hned při první cestě do Barcelony a od té doby jsem viděl toto představení několikrát, ale stále mě neomrzelo. Hlavně části s vážnou hudbou opravdu stojí za to. Nejlepší je ke světelné a vodní show píseň Barcelona od Montserrat Caballé a Freddyho Mercuryho. Jediné, co kazí dojem z představení, jsou neustále otravující prodejci vody, deštníků a dalších věcí.

 

Museu d'Història de Catalunya

Muzeum historie Katalánska se nachází v Palau de Mar - budově v přístavu, hned vedle moře. Výstavy zachycují celou historii Katalánska a kladou důraz na rok 1714, kdy Katalánsko přišlo o svou nezávislost. Právě proto fanoušci na Camp Nou začínají skandovat heslo Independencia (nezávislost) v čase 17:14. Muzeum bylo otevřeno v roce 1996. Vstup do muzea vyjde na 4,5 eura, ale i v případě tohoto muzea je několik dní v roce, kdy se dá navštívit zcela zdarma.

Hodnocení: 8/10.

Komentář: Budova hned u přístavu vás sice tolik nezaujme, ale pokud vás alespoň trošku zajímá historie Katalánska, nesmíte toto muzeum minout. I když je v Barceloně řada lepších a krásnějších muzeí, určitě za návštěvu stojí. Navíc je zde levný vstup a jeho návštěvu můžete spojit s obědem v restauraci na střeše, odkud se vám naskytne úžasný pohled na přístav a pobřeží Barcelony.

 

Zoo de Barcelona

Barcelonská Zoo se nachází ve východní části Parc de Ciutadella. Byla otevřena v roce 1892 a rozkládá se na 14 hektarech. Některé budovy zde zůstaly z mezinárodní výstavy v roce 1888. Maskotem Zoo byla dlouhé roky Snowflake (Sněhová vločka) - jediná bílá gorila na světě, která však zemřela v roce 2003. Velice populární je také delfíní show. Najdete zde přes 7 tisíc zvířat z více jak 400 druhů. Cena lístku je 20 euro, ale při různých akcích či v zimních měsících seženete lístek i levněji.

Hodnocení: 8/10.

Komentář: Když jedete do Barcelony, určitě není hlavním cílem navštívit Zoo, každopádně za návštěvu stojí. Má svoje kouzlo a je na skvělém místě. Pokud se do Barcelonské Zoo vydáte, naplánujte si to tak, ať stihnete také delfíní show.

 

V dalším díle se můžete těšit na Gaudího Bellesguard nebo také Font de Canaletes, u které fanoušci Barçy slaví zisk všech trofejí.

 

KRÁSY BARCELONY I

KRÁSY BARCELONY II

KRÁSY BARCELONY III

 

Tomáš “Migueli“ Škurek

Penya Barcelonista Lleó de Dues Cues


Diskuze ke článku

 • Migueli Systémový administrátor
  14.03.2017, 17:10

  Podoba rekonstrukce Camp Nou - www.youtube.com

 • Migueli Systémový administrátor
  14.03.2017, 17:10

  Nou Camp Nou! - www.youtube.com

 • Meza
  14.03.2017, 17:52

  paráda, nemůžu dospat pátku !! smiley

  • Migueli Systémový administrátor
   14.03.2017, 20:33

   Taky se nemůžu dočkat smiley

 • RafteR Administrátor
  14.03.2017, 18:12

  Font Mágica + www.youtube.com = paradny zazitok smiley

  • Migueli Systémový administrátor
   14.03.2017, 20:34

   Přesně, úžasné. Škoda, že to nehrají pokaždé...

 • The_DoctoR
  14.03.2017, 19:27

  Sakra byl jsem tam už 3x a nikdy jsem si té fontány nevšiml smiley Kdy má vystoupení? V jakých časech respektive?

  • PiGGy Člen fanklubu
   14.03.2017, 19:48

   Schedule: 2017
   Closed: Monday, Tuesday, Wednesday

   06 January - 18 February: Closed

   19 February - 31 March, Friday and Saturday: 19:00 - 20smiley0

   01 April - 31 May, Friday and Saturday: 21:00 - 22smiley0

   01 June - 30 September, Thursday, Friday, Saturday and Sunday: 21smiley0 - 23:00

   01 October - 31 October, Friday and Saturday: 21:00 - 22smiley0

   01 November - 05 January, Friday and Saturday Except 30 December: 19:00 - 20smiley0

  • Migueli Systémový administrátor
   14.03.2017, 20:35

   Ona je vypnutá docela nenápadná smiley

   Časy viz Piggy.

   Během výjezdů to teď stíháme vždy v pátek večer smiley


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit