Vstupenky

Jak nejlépe koupit lístky na domácí utkání? Jak nejlépe sehnat vstupenky do sektoru hostí? Jak se dostat k lístkům na finále Copa del Rey, El Clásico nebo dokonce finále Ligy mistrů?

Domácí zápasy

Utkání hraná na Camp Nou jsou logicky z pohledu členů našeho fanklubu a dalších fanoušků z České republiky ty nejnavštěvovanější. I když je řada agentur a stránek, kde lze lístky koupit, já se budu věnovat pouze dvěma způsobům: přes oficiální web fcbarcelona.cat a náš fanklub Penya Barcelonista Lleó de Dues Cues.

Přes oficiální web je to vlastně jednodušší, než se mnohým zdá. Prostě a jednoduše na webu najedete na kalendář, vyberete zápas, poté vyberete sektor nebo spíše sektory, jelikož novinkou je, že sektory se stejnou cenou se berou jako jeden (a je na klubu kam vám lístky přidělí), lístky zaplatíte a je hotovo. Velkou změnou je to, že vám ihned po platbě nepřijdou lístky ve formě PDF, ale pouze potvrzení o koupi lístků. Vstupenky vám nově přijdou až 48 hodin před zápasem nebo o něco dříve, ale vždy to bude jen pár dní před výkopem. Tento způsob je především pro ty, kteří nejsou členy naší Penyi.

Naopak pro členy je výhodnější, když o lístky požádají přes nás, protože každý člen má nárok na slevu 15 %. Jak to funguje? Jednoduše. Na mail penya@fcbarcelona.cz napíšete, na jaký zápas lístky chcete, počet vstupenek a sektor, a je hotovo. Poté vyúčtuji částku (cena záleží na počtu členů a nečlenů, jelikož přes fanklub dostane slevu jen aktivní člen fanklubu) a jakmile jsou peníze na transparentním účtu fanklubu, lístky koupím, a pak 2 dny před zápasem zašlu (jelikož lístky klub posílá i fanklubům 48 hodin před výkopem). Dříve se dal vybrat i přesný sektor a vlastně i řady – pokud byla místa volná, koupil jsem je. Jenže velkou změnou je, že momentálně si můžete vybrat pouze tribunu a patro, a vlastně ani to ne. Například Gol Nord a Gol Sud bere klub jako jeden sektor a nerozlišuje, že na jednu stranu se utočí jeden poločas a na druhou druhý, že na jedné z tribun je kotel atd. Takže tribunu a sektor (spolu s řadou a místem) se dozvíte až pár dní před zápasem. Tato místa nejdou změnit ani nijak ovlivnit. Fanklub zajistí vstupenky i pro fanoušky, kteří nejsou členy fanklubu, ale musí počítat s poplatkem 200 Kč za objednání vstupenek, neplatí na ně 15% sleva a pouze na standardní domácí zápasy (ne TOP / TOP+ zápasy)! O nacenění vstupenek mohou požádat fanoušci (nečlenové fanklubu) na e-mail penya@fcbarcelona.cz

Nově je nutné, aby žádající osoba po zaplacení vstupenek z naší strany, vyplnila klubu formulář s osobními údaji ke každé vstupence, jinak neobdrží lístky. Celý návod k vyplnění formuláře naleznete zde. Za správnost vyplnění formuláře zodpovídá žádající osoba!

Tady bývá dost členů a dalších žadatelů mírně nervózních – již mají letenky a ubytování několik měsíců předem, a tak se jim nechce čekat až třeba 2 dny před zápasem, až budou mít lístky. Nervózní být nemusíte – lístky budou vždy. Jen vám je zašlu až 2 dny před utkáním. Vstupenky zasílám ve formě PDF a není potřeba je tisknout.

Příjemnou novinkou je, že klub dělá maximum pro to, aby všichni seděli vedle sebe, a tak je šance, že budou všichni žadatelé sedět přímo u sebe, mnohem vyšší. Klub dokonce garantuje, že sedadla budou vedle sebe nebo nejhůř nad sebou.

Často se na účet fanklubu posílá o něco více, než by bylo nutné. To je způsobeno tím, že kurz, kterým se to při nákupu na oficiálním webu přepočítává a strhává, je dost ošemetný a samozřejmě vyšší, než ten, který najdete na internetu. K ceně vstupenky je také nutné připočítat poplatek klubu. Fanklub si za celý nákup vstupenek pro členy (i když se jedná o 20 lístků) účtuje 100 Kč a v případě vrácení peněz zaokrouhluje na celé padesátikoruny, nic víc. Totéž platí i pro nečleny, kteří, ale platí poplatek fanklubu 200 Kč za celý nákup.

Sleva 15 % bohužel nejde uplatnit přímo v Barceloně s penya kartou. Pro získání slevy se musí lístek koupit online přes fanklub. Ale s penya kartou se dají získat levnější lístky na všechny ostatní sporty, Camp Nou tour a zdarma na Barçu Atlètic.

Liga mistrů a El Clásico

Specifickým případem jsou zápasy Ligy mistrů, tedy především ty ve vyřazovací části. Se zápasy ve skupině nebývá problém, a i když se jedná o souboj s prestižním týmem, tak se lístky vždy seženou. To ve vyřazovací části to bývá těžší, a pokud se jedná o prestižní zápas, tak je to skoro nemožné. Tudíž na tyto zápasy nemůžeme lístky zaručit na 100 %. Navíc na tato utkání neplatí sleva 15 %, tudíž vyjde nastejno, pokud si lístky koupíte sami na oficiálním webu. Pro veřejnost jdou lístky do prodeje dokonce dříve, než pro fankluby.

Na klasické ligové zápasy na Camp Nou sleva 15 % platí, ale na ty ve vyřazovací části v Lize mistrů a na El Clásico ne.

Venkovní zápasy

Utkání v sektorech hostí jsou jen a pouze pro členy fanklubu. Vstupenky pro nečleny na tyto zápasy neposkytujeme. Co se týká ligy, tam je potřeba požádat zhruba 8 až 5 týdnů před výkopem. Bohužel ve španělské lize jsou sektory hostí dost malé, a tak šance na získání lístků není příliš vysoká. I když se nám podařilo získat lístek i na Santiago Bernabeu, zaručit, že lístky na venkovní zápasy v La Lize dostaneme, nemůžeme. V Copa del Rey je situace podobná, i když šance na získání lístků je o něco větší. Deadliny jsou ovšem o dost přísnější, vzhledem k tomu, že je zápas dost často jen pár dní po losu.

To v Lize mistrů je to trošku jiné, pro nás lepší. Jelikož sektor hostí musí být podle UEFA 5 % kapacity stadionu, dostane se k nám více lístků. Samozřejmě jako vždy záleží na prestižnosti soupeře a taky zájmu ze strany socios a ostatních fanklubů. Socios mají nárok na 85 % lístků, zbylých 15 % je přiděleno oficiálním penyím. Pokud ze strany socios není zájem, jdou pak k fanklubům i další lístky. Jak to funguje s žádostí? Na venkovní zápasy v Lize mistrů většinou vyjde článek s pokyny, pokud ne – znovu stačí poslat mail na výše zmíněné adresy. Poté se zaplatí a je hotovo. Klub nás pak informuje, kolik lístků nám přidělil. Počet přidělených lístků také závisí na tom, v jaké zemi se hraje. Bývá neoficiálním pravidlem, že nejvíce lístků dostane penya z dané země, a poté ty z okolních (i proto se nám podařilo na semifinále s Bayernem v roce 2015 sehnat téměř 20 lístků). Pokud je více žadatelů, než lístků, znovu probíhá los podle pravidel. Lístek nejde nikomu prodat ani přenechat, je vázaný na jméno a v místě konání zápasu se vyzvedává s občankou. Cena u těchto zápasů je daná domácím týmem a neplatí na ně žádná sleva (podle nařízení UEFA by cena neměla přesáhnout 70 euro).

Finále

Co se týká finále Copa del Rey, tam se vždy získaly všechny lístky, které byly potřeba. Pro žádost stačí poslat mail nebo zareagovat na výzvu v článku. Funguje to podobně jako na venkovní zápasy. U finále Ligy mistrů je vlastně postup stejný, jen je jasné, že bude žadatelů více, než lístků (v roce 2015 to byly 4 lístky), a tak je nutný los. I u těchto zápasů je cena daná a neplatí na ně žádná sleva.

O lístky na finále Copa del Rey, finále Ligy mistrů a El Clásico mohou žádat pouze členové, kteří jsou ve fanklubu již 3 roky. Teoreticky mohou zažádat i další členové, ale ti vstupenky získají pouze v případě, že ze strany dlouhodobějších členů nebude o lístky zájem.

Pokud někdo požádá o lístek na venkovní či finálový zápas a svou přihlášku zruší po deadlinu, bude mu vrácen pouze případný přeplatek.

Zájezdy fanklubu

Co se týká zájezdů fanklubu na domácí zápasy, které pořádáme ve spolupráci s CK CoolCamp, tam jsou vstupenky součástí, takže se fanoušci nemusí o nic starat. Nejčastěji jsou lístky kupovány do druhého patra na tribuně Gol Nord, ale už jsme seděli také na tribuně Lateral hned v prvních řadách nebo ve druhém patře na nápisu Més Que Un Club. Místa se při těchto zájezdech budou různě měnit, a tak si každý přijde na své.

Nejlepší místa

Častým dotazem bývá, jaká jsou nejlepší místa na Camp Nou. Tady platí jednoduché pravidlo – čím jsou místa dražší, tím jsou lepší. Já osobně považuji za nejlepší ty na hlavní tribuně (Tribuna) v prvním patře, kde sedíte hned za střídačkami hráčů, pak na stejně tribuně o patro výše, kdy zase máte možnost sedět vedle prezidentské lóže, a jako poslední pak často doporučuji tribunu Gol Nord, druhé patro, jelikož se tato tribuna nachází nad kotlem domácích fanoušků a tak je zde nejlepší atmosféra. Navíc zde v 99 % případů útočí Barça ve druhém poločase. Každopádně, kdo by chtěl na vstupence trošku ušetřit, nemusí se bát ani třetích pater – vlastně žádných sektorů. Už jsem vyzkoušel všechna patra na všech tribunách a nikdy jsem si na výhled na hřiště nemohl stěžovat. Každý sektor má své výhody a zápas si užijete z kteréhokoliv z nich.

Závěrem bych připomenul, že 1 lístek má vždy jistý Rada fanklubu, která se skládá z prezidenta a dvou viceprezidentů. Zbytek lístků se pak přidělí dalším žadatelům podle pravidel pro vstupenky.

Pravidla pro členy

TOP zápasy

Každý člen fanklubu může požádat o lístek na jakýkoliv zápas FC Barcelony s výjimkou TOP a TOP+ zápasů, kde jsou pravidla žádostí a přidělování lístků přísnější. Členem fanklubu se pro tyto pravidla rozumí aktivní člen v době začátku sezóny, tj. má zaplacený členský příspěvek v den konání prvního oficiálního zápasu sezóny a zároveň v době konání zápasu, o který žádá. Žádosti jsou závazné a není možné žádost o lístek po zaplacení částky zrušit. Díky nastavenému systému prodeje vstupenek klubem na domácí TOP zápasy se silně doporučuje, aby si členové fanklubu kontrolovali oficiální stránky klubu a vstupenku si pořídili přes něj, případně se domluvili se členy klubu (socios) o koupi v rámci předprodeje. Na venkovní utkání lze žádat standardním způsobem přes fanklub.

TOP zápasy = osmifinále, čtvrtfinále a semifinále Ligy mistrů, Evropský a Španělský superpohár. A také každý další zápas, na který bude více žádostí, než přidělených lístků.

Existují čtyři skupiny pro přidělování lístků:

1. skupina: Rada fanklubu – jedna vstupenka z celkového počtu přidělených vstupenek. (Rada se mezi sebou domluví, kdo na zápas pojede. Pokud by se členové Rady neshodli, proběhne los). Pokud nikdo z členů Rady nebude mít o vstupenku zájem, může jí přidělit kterémukoliv členovi fanklubu.

Zbytek přidělených vstupenek je rozdělen do tří skupin:

2. skupina: 4/7 vstupenek – velmi dlouhodobí a aktivní členové (ve fanklubu více než 6 let)

3. skupina: 2/7 vstupenek – dlouhodobí a aktivní členové (ve fanklubu více než 3 roky)

4. skupina: 1/7 vstupenek pro všechny ostatní členy. Člen však musí být ve fanklubu minimálně od začátku sezóny (začátek sezóny = první oficiální zápas). Této skupině se přidělují lístky pouze v případě, že fanklub na zápas dostane 5 a více vstupenek.

Pokud ve 2. skupině nebude dostatek členů, zbylý počet lístků se přesouvá do skupiny č. 3.

Losuje se samostatně pro skupinu č. 2 a skupinu č. 3., zbytek se losuje dohromady. 

Pokud by se dostalo na všechny žadatele z výše zmíněných skupin a byly by k dispozici další lístky, dostane na členy, kteří prodloužili své členství po začátku sezóny. Nakonec pak na nové členy, kteří své členství vyřídili až po prvním oficiálním zápase.

TOP+ zápasy

Díky nastavenému systému prodeje vstupenek klubem na domácí TOP+ zápasy se silně doporučuje, aby si členové fanklubu kontrolovali oficiální stránky klubu a vstupenku si pořídili přes něj, případně se domluvili se členy klubu (socios) o koupi v rámci předprodeje. Na venkovní utkání lze žádat standardním způsobem přes fanklub.

TOP+ zápasy = El Clásico, Finále Copa del Rey a Finále Ligy mistrů.

1. skupina: Rada fanklubu – jedna vstupenka z celkového počtu přidělených vstupenek. (Rada se mezi sebou domluví, kdo na zápas pojede. Pokud by se členové Rady neshodli, proběhne los). Pokud nikdo z členů Rady nebude mít o vstupenku zájem, může jí přidělit kterémukoliv členovi fanklubu.

2. skupina - dlouhodobí a aktivní členové (ve fanklubu více než 6 let). Do této skupiny jsou přiděleny zbývající vstupenky.

3. skupina - dlouhodobí a aktivní členové (ve fanklubu více než 3 roky). Do této skupiny jsou přiděleny vstupenky pouze v případě, že skupina č. 2 obsahuje nižší počet žadatelů, než je počet disponibilních vstupenek.

4. skupina – ostatní členové, pouze v případě, že skupina č. 3 obsahuje nižší počet žadatelů, než je počet disponibilních vstupenek.

Nejprve se losuje 2. skupina, následně 3. skupina a nakonec 4. skupina.

Tabulka dárců

1. Pavel J. 62 000 Kč
2. Miloslav K. 10 000 Kč
3. Valdemar A. 6 000 Kč
4. Fasády Zlín 4 000 Kč
5. Filip H. 3 900 Kč
Zobrazit celý seznam

 

Chat